Już po raz czwarty uczniowie i nauczyciele naszej szkoły biorą udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W ramach w/w działania zaplanowaliśmy: uporządkowanie lokalnych miejsc pamięci, zapalenie zniczy w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątanie bezimiennych i opuszczonych grobów oraz ich udekorowanie, a także odwiedzenie grobów zmarłych nauczycieli z naszej placówki. Realizując zadania członkowie wolontariatu przygotowali gazetkę poświęconą postaciom ważnym dla historii oraz lokalnym bohaterom. We wtorek, 25 października uczniowie klasy IV uporządkowali teren przy pomniku poświęconym ku czci strażaków i zapalili znicze, a klasa VI posprzątała zaniedbane groby. W czwartek, 27 października klasa V z wychowawcą uporządkowała teren przy krzyżu. Natomiast dzieci z klas młodszych z wychowawcami odwiedziły groby zmarłych nauczycieli z naszej placówki i zapaliły znicze. Na zajęciach lekcyjnych uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Z wykonanych prac zostały przygotowane gazetki ścienne. W piątek, 28 października uczniowie klasy VIII uporządkowali zaniedbane groby na cmentarzu przykościelnym i zapalili znicze. Wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane. Dziękujemy naszym uczniom za ogromne zaangażowanie.
W ramach projektu "Laboratoria Przyszłości" podczas pażdziernikowych zajęć z programowania uczniowie kl. 1 i 2 projektowali breloczki. Dzieci były bardzo zaangażowane w wykonanie własnych projektów. Zajęcia poprowadziła pani Olga Zwolińska - wychowawca klasy 1 i nauczyciel informatyki.
Dzisiaj w naszej szkole pojawiło się mnóstwo nowych, ciekawych postaci. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się Parada Wszystkich Świętych. Uczniowie wcielili się w wybraną postać osoby świętej. Stroje prezentowały się świetnie. Spośród osób prezentujących wybranego świętego wyłoniono zwycięzców. Najlepiej zaprezentowali się: Magdalena Karczewska z klasy VI i Miłosz Loźniewski z klasy VI. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia.
Od kilku lat nasza szkoła posiada Certyfikat Szkoła Przyjazna Rodzinie. Co roku podejmujemy szereg działań promujących wartości rodzinne. 28 października solidaryzujemy się z Centrum Życia i Rodziny, które zainicjowało Szlachetny Piątek. W ramach akcji społeczność szkolna włożyła na siebie biały element garderoby.
27 października odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Dzieciecej i Młodzieżowej zorganizowany przez MGOK w Lidzbarku. Naszą szkołę reprezentowała Oliwia Karczewska z klasy I. Choć Oliwia nie stanęła na podium gratulujemy Jej pięknego występu i odwagi.
W październiku br. Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę kasztanów. Uczniowie chętnie włączyli się w akcję i przystąpili do działania. W środę, 26 października kasztany zostały zważone i odebrane z naszej szkoły. Udało się zebrać 192 kg kasztanów za kwotę 200 zł. Zebrane środki zostaną przekazane na cele charytatywne. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W AKCJĘ.
25 października obchodzimy Dzień Kundelka. Dzień ten celebrowano w oddziale przedszkolnym. Obchody Dnia Kundelka maluchy zaakcentowały swoim ubiorem. Na częściach ich garderoby widniały pieski. Na wprowadzenie do zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Kundelek - przyjaciel człowieka”, w której dowiedziały się jak bawić się z psem, jak się nim opiekować, jakie psy mają prawa, co mogą, a czego nie mogą jeść oraz dużo innych ciekawostek. Następnie brały udział w opowieści ruchowej pt. „Zabawy Wesołka” wcielając się w pieski. Kolejnym punktem dnia było samodzielnie układanie historyjki pt. „To moja lista z obrazków”. Ogromną niespodzianką dla przedszkolaków było pojawienie się na sali pieska w 3D Na zakończenie zajęć pokolorowały kolorowanki z wizerunkiem psa, a w nagrodę otrzymały medal przyjaciela psów.
We wtorek, 25 października wychowawczynie klas I-III zorganizowały II Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Jesień”. Swoich sił w konkursie spróbowali przedstawiciele z poszczególnych klas. Łącznie w konkursie wzięło udział 9 uczniów. Jury w składzie: Pani Gabriela Marcinkowska – dyrektor szkoły, pani Renata Piotrowska – bibliotekarka filii bibliotecznej w Kiełpinach oraz ks. Sylwester Ćwikliński. Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce Antoni Puczyński kl. III, II miejsce Joanna Gurzyńska kl. I, III miejsce Kornelia Jaroszewska kl. II. Gratulujemy!
Juz jakiś czas temu zawitała do nas jesień. Uczniowie naszej szkoły wraz z panią Gabrielą Marcinkowską postanowili wykorzystać dary jesieni na świetlicy szkolnej. Z zebranych wcześniej materiałów wykonali zakładki do książek. Będzie to miła niespodzianka dla najbliższych.
Lekcje języka polskiego nie muszą być nudne, a tym bardzie omawianie lektur szkolnych. Nauczyciel języka polskiego – pani Zuzanna Cybulska w klasie IV i V zaproponowała uczniom pracę twórczą. Podczas omawiania lektury „Akademia Pana Kleksa” czwartacy uczestniczyli w zajęciach kleksografii oraz wcielili się w postacie z książki. Natomiast klasa V, pracując z lekturą „Chłopcy z Placu Broni” wykonała makiety placu broni. Był to ciekawy i inspirujący czas spędzony na zajęciach języka polskiego.
W piątek, 21 października rozpoczęliśmy COMIESIĘCZNY KAWIARENKOWY CYKL. Swoją kawiarenkę przygotowała klasa VIII. Nasi kochani Rodzice, jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Kawiarenka obfitowała w gofry, ciasta, pączki, soki, frytki i wiele innych pyszności. Każdy skusił się na coś dobrego. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wyjazd integracyjny klasy VIII.
W czwartek odbył się w naszej szkole Dzień profilaktyczny. Na rozpoczęcie dnia pan Adrian Różański – nauczyciel wychowania fizycznego poprowadził ćwiczenia gimnastyczne. Następnie pani Brygida Sobótka -Szczepańska przedstawiła program dnia profilaktycznego i poszczególnym klasom zostały rozdane materiały. Uczniowie rozeszli się do klas, aby wykonać plakaty o tematyce profilaktycznej. Wykonane prace zostały rozwieszone na korytarzu szkolnym. Za kreatywność wszyscy uczniowie otrzymali soczki. Kolejnym punktem dnia było robienie sałatek warzywnych i owocowych. Sałatki wyglądały pięknie i smakowicie. Jury w składzie pani Gabriela Marcinkowska, pani Anna Malinowska i ks. Sylwester Ćwikliński wyłonili zwycięzcę w konkursie na najsmaczniejszą i najładniej udekorowaną sałatkę. W konkursie zwyciężyła klasa V, która zdobyła nagrodę w postaci głośnika. Fundusze na zorganizowanie dnia profilaktycznego otrzymało Stowarzyszenie Opoka, w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Lidzbark pt. „Zorganizowanie dnia profilaktyki w szkołach podstawowych”
W środę, 19 października uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Lubawy. Pierwszym punktem wyjazdu był pobyt w kinie „Pokój”, gdzie dzieci obejrzały film pt. „King: Mój przyjaciel lew”. Dowiedziały się m.in., że ważnym elementem przyjaźni jest rezygnacja z własnych egoistycznych pobudek i kierowanie się przede wszystkim dobrem drugiej istoty. Film wywołał w dzieciakach mnóstwo emocji, od wzruszenia po radość. Następnie uczniowie udali się na Zamek Biskupów Chełmińskich w Lubawie, gdzie obecnie mieści się Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej. Wycieczka została sfinansowana ze środków zebranych podczas kawiarenki zorganizowanej przez klasy I-III z okazji Dnia jabłka.
18 października obchodzony jest Dzień Poczty Polskiej, jako upamiętnienie utworzenia Poczty Królewskiej przez króla Zygmunta II Augusta. Z tej okazji pani Aldona Jarmużewska – wychowawca oddziału przedszkolnego przeprowadziła tematyczne zajęcia. Na rozpoczęcie planu dnia dzieci obejrzały film pt. „Wszystko o poczcie”. Następnie poznały drogę listu od nadawcy do odbiorcy. Z pomocą nauczyciela przedszkolaki zrobiły też kartki, które zaadresowały do swoich rodziców. Podczas zajęć maluchy układały puzzle, wysłuchały opowieści ruchowej i wcieliły się w postać listonosza. Dużo radości sprawiło dzieciakom projektowanie własnego znaczka pocztowego. Za aktywny udział w zajęciach przedszkolaki otrzymały medale.
We wtorek, 18 października nasza szkoła wzięła udział w kampanii “Milion dzieci modli się na różańcu”. Dlaczego 18 października? Październik jest tradycyjnie miesiącem różańca, a 18-ty jest dniem świętego Łukasza Ewangelisty, który przekazał nam historię dzieciństwa Jezusa i według tradycji jest uważany za osobę bliską Matce Bożej. Celem inicjatywy modlitewnej jest przede wszystkim pokazanie, że ufna modlitwa dzieci może lecieć jak strzała prosto do serca Boga i w ten sposób wywiera wielki wpływ. Modlitwa różańcowa jest potężna, gdy dzieci modlą się o pokój i jedność w rodzinach, w ich własnym narodzie i na całym świecie!
We wtorek, 18 października br. w naszej szkole odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Akcja przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Celem próbnej ewakuacji jest przygotowanie uczniów i pracowników szkoły do sytuacji awaryjnych – prawidłowego reagowania, zachowania się podczas akcji ewakuacyjnej oraz udzielania pierwszej pomocy
W czwartek, 13 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Natalii Gemby, przedstawili program artystyczny dla uczczenia tego wyjątkowego święta. Przedstawiciele społeczności szkolnej wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły upominki oraz kwiaty. Dziękując wszystkim za ich wysiłek, pani dyrektor Gabriela Marcinkowska wyróżniła swoją nagrodą, nauczyciela - panią Zuzannę Cybulską i pracownika obsługi - panią Annę Malinowską. Niespodziankę dla pracowników szkoły przygotowała również Rada rodziców. Na ręce pani dyrektor przedstawiciel rady, pani Monika Kowalska wręczyła tort. Wszystkim pracownikom szkoły życzymy zdrowia oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.
We wtorek, 11 października uczniowie klasy III i VIII uczestniczyli w zajęciach, które prowadziła Pani Izabela Cybulska - pedagog z Filii Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Lidzbarku. Klasa VIII w ramach doradztwa zawodowego miała zajęcia warsztatowe związane z planowaniem swojej drogi edukacyjnej i zawodowej "W stronę marzeń – kim chciałbym zostać?". Natomiast w klasie III zostały przeprowadzone zajęcia usprawniajjące pt.: „Ćwiczenia analizatora słuchowego – analiza i synteza zdania złożonego”. Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli za bardzo ciekawe wykłady.
Dnia 7 października 2022 roku obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W naszej szkole został on zaplanowany na dwa dni 10 i 11 października. Na korytarzu szkolnym pani Martyna Markowska - nauczyciel matematyki przygotowała stoisko, gdzie można było przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia. Zabawa, w postaci krótkich egzaminów z tabliczkowej wiedzy, miała miejsce podczas przerw. Chętnych, by się sprawdzić, nie brakowało. W naszej szkole ARCYMISTRZEM w dziedzinie tabliczki mnożenia została Izabela Piórkowska z klasy VIII. Gratulujemy!
Corocznie Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października. W tym roku przypada na 7 października (piątek). Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla społeczności szkolnej fotoramki oraz naklejki z pozytywnymi minkami. Bądźmy radośni i obdarzajmy innych uśmiechem, ponieważ czujemy się wtedy szczęśliwi i zrelaksowani.