W piatek, 29 listopada logopeda - pani Agata Truszczyńska przeprowadziła w oddziale przedszkolnym grupowe zajęcie logopedyczne. Miały one charakter profilaktyki logopedycznej. Celem zajęć było wspomaganie prawidłowego rozwoju mowy u dzieci, rozbudzenie ciekawości aktywnością słowną oraz zwiększenie możliwości poprawnego opanowania języka przez dzieci.
Tego właśnie dowiedzieli uczniowie klasy 4 podczas omawiania lektury „Akademia Pana Kleksa”. Dzisiejsze zajęcia języka polskiego odbyły się na hali sportowej, gdzie pani Zuzanna Cybulska przeprowadziła lekcję geografii opisanej w książce. Lekcja polegała na grze piłką edukacyjną - globus.Każda osoba, która złapała piłkę musiała podać nazwę państwa. Uczniom bardzo podobała się ta nietypowa lekcja.
W listopadzie, na kole informatycznym klasy V-VI projektowały zawieszki, które były upominkiem dla uczniów naszej szkoły podczas obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Breloczki zostały wydrukowane na drukarce 3D zakupionej w ramach programu Laboratorium przyszłości.
W czwartek, 28 listopada uczniowie klas I-III pojechali do MGOK w Lidzbarku, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Dzieci z Bullerbyn” wystawiony przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Zaprezentowane przedstawienie teatralne dostarczyło widzom wiele wrażeń czego dowodem były gromkie brawa. Spektakl był bezpłatny, natomiast dojazd do Lidzbarka sfinansowała szkoła.
Podczas omawiania lektury "Akademia Pana Kleksa" klasa IV przeniosła się na lekcję do pana Ambrożego Kleksa. Zadaniem uczniów było stworzenie prac z rozlanych na papierze kolorowych farb. Kleksy miały zainspirować czwartoklasistów do stworzenia krótkich historii, o tym, co widzą i co sobie wyobrażają. Zobaczcie sami, co z tego wyszło!
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki. Dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziła pani Wiesława Tamiła – bibliotekarka szkolna i przeczytała bajkę o misiu. Dzieci wykonały prace plastyczne, były gry i zabawy związane z misiami. W klasach I-III zostały przeprowadzone tematyczne zajęcia oraz zabawy ruchowe. Serdecznie dziękujemy pani Wirginii Zyra, mamie Przemka i Niny za upieczenie „misiowych ciasteczek”. Na zakończenie obchodów dzieci wybrały się w podróż „misiowym balonem”. Dzień ten był dla uczniów pełen ciepłych, pozytywnych emocji. Każdy miś z pewnością nie raz był naszym kompanem w zabawie, a nawet przyjacielem, który pomógł przezwyciężać trudności.
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Zgodnie z tradycją, w sobotę 23 listopada w naszej szkole odbył się już XI FESTYN ANDRZEJKOWY. Na początku pani dyrektor Gabriela Marcinkowska przywitała zebranych oraz życzyła udanej zabawy. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klas IV-V i zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Występ przygotowany pod kierunkiem pani Natalii Gemby nagrodzono gromkimi brawami. Po występach rozpoczęto pląsy, które przeplatane były zabawami i konkursami. Pani Wiesława Tamiła i pani Zuzanna Cybulska zadbały, aby wszyscy dobrze się bawili. Kultywując tradycje związane z andrzejkami przygotowano salę wróżb, która jak zwykle cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tym razem w postacie wróżek wcieliły się panie: Martyna Markowska i Patrycja Prusak-Krzyżaniak. Nie zabrakło też chętnych do losowania ze „Skrzyni skarbów", która była bogata, pod względem zawartości i różnorodności przedmiotów. Do losowania zachęcała pani Klaudia Wiśniewska. Chętni mogli również skorzystać z malowania twarzy i zrobienia sobie tatuażu ;)) Całość spotkania umiliła bogato zaopatrzona kawiarenka przygotowana przez rodziców. O odpowiednią muzykę do zabawy zadbali panowie: Adrian Różański i Wiesław Gardocki. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego miłego spotkania, składamy serdeczne podziękowania. Kto nie był - niech żałuje! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej zabawy andrzejkowej
W piątek, 22 listopada odbył się w naszej szkole XXVI Gminny Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych. Fundusze na zorganizowanie turnieju otrzymało Stowarzyszenie Opoka, w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Lidzbark. W rozgrywkach wzięły udział 4 szkoły podstawowe: SP nr 1 w Lidzbarku, SP nr 2 Lidzbark, SP Słup i SP Kiełpiny. Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym”. Turniej przebiegał w zdrowej i sportowej atmosferze. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary, nagrody rzeczowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy medale. Uczestnikom zapewniono też poczęstunek. Wyniki turnieju w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco: dziewczęta rocznik 2012 i młodsze:
I miejsce Alicja Kamińska SP Słup
II miejsce Julia Szczepańska SP Kiełpiny
III miejsce Zofia Kulina SP nr 1 Lidzbark
chłopcy rocznik 2012 i młodsi:
I miejsce Jakub Galiński SP Słup
II miejsce Mikołaj Gorczyczewski SP nr 2 Lidzbark
III miejsce Mateusz Galiński SP Słup
dziewczęta rocznik 2010 - 2011:
I miejsce Natalia Łozińska SP nr 2 Lidzbark
II miejsce Lena Nizgorska SP nr 2 Lidzbark
III miejsce Alicja Karda SP nr 1 Lidzbark
chłopcy rocznik 2010 - 2011:
I miejsce Piotr Gorczyczewski SP nr 2 Lidzbark
II miejsce Alan Węgrzynowski SP nr 2 Lidzbark
III miejsce Szymon Grochowalski SP Kiełpiny
Serdecznie dziękujemy szkołom za udział w turnieju, a zwycięzcom GRATULUJEMY!
W czwartek, 21 listopada został rozstrzygnięty szkolny konkurs tabliczki mnożenia w klasach IV-VIII. Tytuł ARCYMISTRZA uzyskała Weronika Sadowska z klasy VIII. W konkursie wyłoniono również MISTRZÓW mnożenia, którymi zostali: Kornelia Jaroszewska – klasa IV, Kornelia Gutowska – klasa V, Lena Jarzębska – klasa VI i Lena Stankowska – klasa VII. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego wyjątkowego dnia. Samorząd uczniowski rozwiesił na korytarzach szkolnych plakaty z życzeniami dla uczniów, a przedstawiciele Szkolnego koła wolontariatu rozdali wszystkim żółte zawieszki, które zostały wydrukowane na drukarce 3D. Uczniowie wykonali również karty pracy przygotowane przez psychologa szkolnego panią Aldonę Jarmużewską. Działania w ramach akcji wzbudziły mnóstwo pozytywnych emocji, a przesłanie jej jest proste BĄDŹMY ŻYCZLIWI CODZIENNIE, A NIE TYLKO OD ŚWIĘTA. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
20 listopada to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników. W środę w naszej szkole królował kolor niebieski. Pani Natalia Gemba z przedstawicielami Samorządu uczniowskiego przygotowała i rozdała ulotki o prawach dzieci.
W listopadzie wychowawczynie klas 0-IV zorganizowały akcję promującą czytelnictwo. Uczniowie przynosili do szkoły książki na wymianę. Za każdą dostarczoną pozycję otrzymali kupon, który w dniu kulminacyjnym akcji wymienili na wybraną książkę. Pamiętajmy, że książka czytana żyje dłużej!
W niedzielę, 17 listopada w Lidzbarku odbyły się Mistrzostwach Warmii i Mazur Taekwon-do. Asia w swojej kategorii wiekowej zdobyła 2 medale:
- konkurencja walk Bong Matsogi - 1 miejsce
- konkurencja technik szybkościowych dollyo chagi - 2 miejsce
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
W piątek, 15 listopada obchodziliśmy XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Na świetlicy szkolnej pani Martyna Markowska - nauczyciel matematyki przygotowała stoisko, gdzie można było przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia. Zabawa, w postaci krótkich egzaminów z tabliczkowej wiedzy, miała miejsce podczas przerw. Chętnych, by się sprawdzić, nie brakowało. W klasach IV-VII został przeprowadzony konkurs na eksperta mnożenia, zwycięzcę poznamy już niedługo.
Dzisiaj uczniowie klasy VIII, pod opieką pani Zuzanny Cybulskiej i pana Wiesława Gardockiego wzięli udział w wycieczce szkolnej do Bydgoszczy. Był to długo oczekiwany wyjazd, który dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i wartości edukacyjnych. Wycieczka miała na celu przybliżenie uczniom historii i kultury Bydgoszczy oraz umożliwienie aktywnego spędzenia czasu. W planie wycieczki nie mogło zabraknąć odwiedzin miejsca upamiętniającego porwanie ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Przy pomniku pani Zuzanna Cybulska opowiedziała uczniom o wydarzeniach z tamtego okresu. Po przybyciu do Bydgoszczy pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Tu uczniowie poznali nie tylko historię dbania o czystość swojego ciała, ale mogli własnoręcznie wykonać mydło, które zabrali ze sobą na pamiątkę. Zaraz potem nastąpiło zwiedzanie Starego Rynku oraz posiłek. Po obiedzie uczestnicy wycieczki spędzili czas w Escape Roomie – Wyjście Awaryjne. Wycieczka do Bydgoszczy stanowiła świetną okazję nie tylko do nauki, ale także do integracji klasy. Dziękujemy pani dyrektor Gabrieli Marcinkowskiej za dofinansowanie wyjazdu
W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy VIII z panią Zuzanną Cybulską pojechali do Urzędu Gminy w Lidzbarku. Uczniów przywitał gospodarz Gminy Lidzbark – Pan Burmistrz Andrzej Piątkowski, który opowiedział o swojej pracy. W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzić urząd oraz zapoznać się ze specyfiką pracy poszczególnych stanowisk. Wizyta przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze. Na podsumowanie spotkania czekał na uczniów poczęstunek. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.
Dzisiaj naszą szkołę kolejny już raz odwiedziła Pani Izabela Cybulska - pedagog z Filii Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Lidzbarku. Klasy I-III uczestniczyły w ciekawych zajęciach społecznych. Uczniowie wysłuchali pogadanek oraz pracowali indywidualnie i w grupach. Serdecznie dziękujemy pani Izabeli za intersujące zajęcia.
W piątek, 8 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Odświętne stroje uczniów zdobiły znaczki z nazwą szkoły. Na wstępie przemówienie wygłosiła pani dyrektor Gabriela Marcinkowska, przypominając wszystkim o ważności Święta Niepodległości. O godz. 11.11 społeczność szkolna włączając się w akcję „Szkoła do Hymnu” wspólnie zaśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klas V, VI i VIII pod kierunkiem pani Zuzanny Cybulskiej. Montaż słowno - muzyczny obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Apel uświetnił występ uczniów klasy I oraz taniec uczennic z klasy III. Podczas uroczystości uczczono również Rocznicę Nadania Szkole Imienia Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Na zakończenie uroczystości zostały wręczone nagrody w konkursie historyczno-plastycznym „Być jak… Inspirująca postać historyczna”, który zorganizowały panie: Klaudia Wiśniewska i Natalia Gemba. W kategorii klas I-III zwyciężyła Joanna Kozicka z klasy III, a w kategorii klas IV-VIII Magdalena Karczewska z klasy VIII, wyróżnienia otrzymali: Igor Kujawski z klasy I i Ksawery Iwan z klasy IV. Serdecznie gratulujemy!
W 2016 roku nasza Szkoła otrzymała certyfikat Szkoły Przyjaznej Rodzinie. Od tego czasu systematycznie realizujemy zadania wynikające z programu. W ramach działań nauczyciele przeprowadzili zajęcia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie wysłuchali pogadanek oraz wykonali tematyczne karty pracy.
Każda rodzina to unikalna historia. Chcąc przybliżyć dzieciom z oddziału przedszkolnego historie ich rodzin panie wychowawczynie przeprowadziły zajęcia tematyczne. Przedszkolaki utrwaliły pojęcia: rodzina, mama, tata, brat, siostra, dziadek, babcia, ciocia, wujek, kuzyn, kuzynka oraz poznały nowe słowo: drzewo genealogiczne. W ramach zajęć dzieci wykonały w domu z rodzicami drzewa genealogiczne, które omawiały w przedszkolu. Podczas prezentacji prac dzieci miały możliwość opowiadania o swoich członkach rodziny. Zapraszamy do obejrzenia galerii.