15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 r. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 19 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzień ten jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. Bogatą część artystyczną przedstawiły dzieci z klas 0-III. Rodzice wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu swoich pociech. Na koniec dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Po występach rodzice otrzymali upominki. Na zakończenie odbyły się zabawy i konkursy dla dzieci i rodziców, a całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Dzień Rodziny przebiegł w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców. Przy okazji tej pięknej uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratorium przyszłości.
W środę, 17 maja uczniowie naszej szkoły brały udział w XIII Gminnej Olimpiadzie Matematycznej dla uczniów klas trzecich ,,Jednorożec 2023" . Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku. Naszą szkołę reprezentowali: Lidia Wielgoszyńska i Oskar Lewandowski. Dziękujemy uczniom za udział w konkursie i godne reprezentowanie Szkoły.
W piątek, 12 maja uczennice naszej szkoły brały udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym klas II i III. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku. Naszą szkołę reprezentowały: z klasy II - Kornelia Jaroszewska i z klasy III Nina Puczyńska. Niestety uczennicom nie udało się stanąć na podium. Dziękujemy dziewczynkom za udział w konkursie i godne reprezentowanie Szkoły.
Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska należy rozpocząć od najmłodszych lat. I tak własnie jest w naszym oddziale przedszkolnym. W piątek, 12 maja pani Aldona Jarmużewska przeprowadziła warsztaty ozdabiania toreb ekologicznych. Przed przystąpieniem do pracy dzieci wysłuchały pogadanki na temat ochrony środowiska. Wszyscy jednogłośnie przyznali, że bardzo dobrym sposobem jest zastąpienie opakowań foliowych torbami wielokrotnego użytku. Każde z dzieci pokolorowało dwie eko-torby. Teraz wszystkie dzieci wraz z rodzicami będą robiły zakupy w pięknych, kolorowych torbach!
W piątek, 12 maja dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Filię biblioteczną w Kiełpinach. Na zaproszenie bibliotekarki - pani Renaty Piotrowskiej wzięły udział w bardzo ciekawych warsztatach. Przedszkolaki kolorowały obrazki, które były skanowane i za pomocą aplikacji Quiver „ożywały”. Quiver łączy technologię z tradycyjnymi kolorowankami. Pomalowane kredkami obrazki aplikacja ożywia i nadaje im trójwymiarowe kształty. Dziękujemy pani Renacie za przeprowadzenie interesujących zajęć.
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród społeczności szkolnej. Rowerowy Maj popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Nasza szkoła również przystąpiła do programu. Życzymy uczniom bezpiecznej jazdy!
W dniach 9 i 10 maja uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Testu Umiejętności Trzecioklasisty. Dzieci zmierzyły się z testami z wydawnictwa Nowa Era. Sprawdziły swoje wiadomości i umiejętności z j.polskiego oraz matematyki. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!
Wiosna to czas intensywnych prac w ogrodzie. Także nasi uczniowie klas I-III podjęli się wyzwania i wraz z wychowawcami założyli rabaty i grządki. Dzieci już w marcu wysiały do doniczek kwiaty i warzywa, by w maju je zasadzić. Mali ogrodnicy będą pielić i podlewać roślinki oraz obserwować jak rosną i z dnia na dzień się zmieniają. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze plony.
W piątek, 5 maja odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 6. Rocznicy Posadzenia Dębu Pamięci ku czci ppor. Leona Czarkowskiego. Tuż przed apelem społeczność szkolna udała się pod Dąb Pamięci, gdzie został odśpiewany hymn Polski, złożono kwiaty i zapalono znicz. Następnie odbyła się akademia na hali sportowej. Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczycili nas: pan Janusz Bielecki – Wiceburmistrz Lidzbarka, pan Michał Dzimira – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lidzbarku, pan Maciej Czarkowski – wnuk ppor. L.Czarkowskiego, pan Henryk Margaszewski – sołtys wsi Kiełpiny, pani Anna Witkowska – przedstawiciel Rady rodziców oraz pani Alina Stachewicz. Podczas apelu uczczono święto narodowe i przypomniano ważne fakty z historii Polski. Przedstawiono też życiorys ppor. L.Czarkowskiego. Zadbano o odpowiednią scenografię oraz wyeksponowano symbole narodowe. Uczniowie szkoły byli odświętnie ubrani, a na piersiach widniały znaczki z Orłem i nazwą Naszej szkoły. Na zakończenie odbyły się przemowy okolicznościowe wygłoszone przez przybyłych gości. Apel został przygotowany pod kierunkiem pani Zuzanny Cybulskiej.
4 maja obchodzimy Dzień Świętego Floriana – patrona Strażaków. Z tej okazji wychowawczynie klas 0-III przeprowadziły pogadanki tematyczne, a na zajęciach plastycznych dzieci wykonały prace plastyczne. Każdego roku uczniowie naszej szkoły odwiedzają też Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiełpinach. Tak było i w tym roku. Podczas wizyty oglądali wóz strażacki i jego wyposażenie oraz poznali specyfikę pracy strażaków. Ogromną atrakcją były przejażdżki wozem strażackim. Na zakończenie wizyty dzieci złożyły strażakom życzenia i wręczyły słodki upominek oraz podziękowanie za poświęcony czas. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie i życzymy wszystkim dzielnym Strażakom bezpiecznej służby, oraz wszelkiej pomyślności!
W kwiteniu ze sprzętem zakupionym w ramach Laboratorium Przyszłości pracowali uczniowie klasy VI. Pani dyrektor, Gabriela Marcinkowska zorganizowała zajęcia geografii, które polegały na projektowaniu kompasu. Zaprojektowane kompasy zostały wydrukowane na drukarce 3D. Na filmiku możecie obejrzeć efekty pracy uczniów.
W piątek, 28 kwietnia wychowawczynie oddziału przedszkolnego i klasy I przeprowadziły zajęcia o Świętach Majowych. W oddziale przedszkolnym na wprowadzenie do lekcji dzieci posłuchały opowiadania pt. "Majowe święta" autorstwa pani Barbary Szelągowskiej. Następnie pani Aldona Jarmużewska omówiła Majowe Święta oraz symbole narodowe. Po zdobytej wiedzy dzieci wzięły udział w Turnieju Wiedzy o Polsce, który odbył się w dwóch grupach. Przedszkolaki kolejno losowały pytania dla swoich drużyn. Zespół, który miał na swojej kartce najwięcej serduszek wygrał. Pierwsze miejsce zajęła grupa nr 2 w składzie: Oliwier, Hania i Magda, drugie miejsce grupa nr 1 - Przemek, Tosia i Nela. Za udział w turnieju maluchy otrzymały dyplomy. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczną "Mapa Polski w barwach flagi". Wykonanie prac sprawiło przedszkolakom dużo radości, ponieważ malowały palcami. W klasie I wychowawczyni, pani Małgorzata Glinska przeprowadziła pogadankę o symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu. Uczniowie pod okiem wychowawczyni wykonali gazetkę ścienną. Zajęcia miały na celu kształtowanie postaw patriotycznych u dzeci.
We wtorek, 25 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego korzystały z nowo zakupionych pomocy dydaktycznych. Wychowawczyni, pani Aldona Jarmużewska przeprowadziła zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem woreczków i ścieżki sensorycznej, kostki matematycznej oraz alfabetu podłogowego. Przy użyciu kostki dzieci doskonaliły znajomość cyfr oraz dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Na ścieżce sensorycznej przedszkolaki rozwijały wyobraźnię dotykową, stymulowały swoje receptory w stopach, a także doskonaliły zmysł równowagi. Podczas zajęć maluchy układały literki i utrwalały swoje imiona. Nauka przez zabawę to wielka wartość. Rozwija dziecko we wszystkich sferach: emocjonalnej, umysłowej, fizycznej i społecznej.
Na początku kwietnia uczniowie klasy IV przystąpili do testu na kartę rowerową. Natomiast 25 kwietnia zdawali egzamin praktyczny. Egzaminy przeprowadziła pani Aldona Jarmużewska - nauczyciel techniki. Wszyscy uzyskali wynik pozytywny. W nagrodę uczniowie otrzymali dzwonki do rowerów. Gratulujemy uczniom zdania egzaminu i życzymy powodzenia na drogach!
W poniedziałek, 24 kwietnia uczniowie klasy VI i VIII wraz z wychowawcami wybrali się do MGOK w Lidzbarku na seans filmowy pt. „Filip”, który oparty jest na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda. Film otrzymał Nagrodę Srebrne Lwy - Gdynia 2022. To wartościowa produkcja, która zwraca uwagę na trudności i wyzwania, z jakimi spotykają się ludzie w okresie wojny. Uczniowie podczas sensu poznali siłę przyjaźni oraz dowiedzieli się jaki wpływ mają zniszczenia wojenne na życie ludzi. Dojazd do Lidzbarka został sfinansowany przez szkołę.
W piątek, 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi pod hasłem „Woda to skarb”. W tym roku za organizację dnia były odpowiedzialne pani Klaudia Rochoń i pani Natalia Gemba. Po obejrzeniu filmu ekologicznego odbył się apel promujący postawy proekologiczne i proklimatyczne. Następnie uczniowie uczestniczyli w quizie wiedzy. Konkurencja odbyła się z podziałem na klasy 0-III i IV-VIII. Za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymywały punkty. W młodszej kategorii najwięcej punktów otrzymała klasa II, natomiast w starszej klasa VI. Zwycięzcy otrzymali nagrody do klas w postaci dzbanków filtrujących wodę. Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Ziemi był wyjazd na wycieczki edukacyjne. Klasy 0-III pojechały do wodociągów w Lidzbarku, a klasy IV-VIII do oczyszczalni ścieków. Wyjazdy zostały sfinansowane przez szkołę. Na zakończenie zostało zorganizowano w szkole ognisko. Dziękujemy Radzie rodziców za zakup bułek i soczków dla uczniów.
Dzisiaj od rana w szkole unosiły się piękne zapachy. Sympatyczną i słodką atmosferę zapewnili nam rodzice uczniów klasy I, organizując kawiarenkę. Pyszności nie brakowało i każdy znalazł coś smacznego dla siebie. Były domowe ciasta i babeczki, gofry, kanapki, frytki i soki. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie kawiarenki i miłą obsługę.
Uczniowie klasy II i III pod kierunkiem wychowawczyń pani Natalii Gemby i pani Klaudii Rochoń wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Akcja Bezpieczeństwo”, organizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC II. Zadaniem zespołu było przygotowanie filmu przedstawiającego przykład bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych, który zawiera postać nosorożca Rogatka oraz logo Kampanii Kolejowej ABC II. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.
Nauka może być fascynująca. Przekonały się o tym dzieci z oddziału przedszkolnego. Doświadczenia dają młodym czytelnikom dużo radości i są świetnym pomysłem na integrację z kolegami i koleżankami. Takie zajęcia przeprowadziła dla naszych dzieci Pani Renata Piotrowska – bibliotekarka Filii w Kiełpinach. Podczas zajęć uczestnicy wykonali dwa eksperymenty. Pierwszym była ciecz nienewtonowska, natomiast drugim eksperymentem był „Eksperyment ze szklanką i świeczką". Wykonane doświadczenia wywołały na dzieciach ogromne wrażenie. Dziękujemy pani Renacie za bardzo inspirujące warsztaty.
W ramach promocji czytelnictwa i zachęcenia uczniów do czytania w piątek, 14 kwietnia panie Natalia Gemba i Klaudia Rochoń zorganizowały „Dzień postaci z książek”. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w strojach Śpiącej Królewny, Dziewczynki z zapałkami, Ani z Zielonego Wzgórza, Kopciuszka i wielu innych postaci z książek i bajek. Mamy nadzieję, że czytanie stanie się dla uczniów codziennym nawykiem, bo cytując Wisławę Szymborską „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.