W piątek, 27 października uczniowie klasy V wraz z wychowawcą – panem Adrianem Różańskim wybrali się na basen do Iławy. Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania wolnego czasu. Piątoklasiści chętnie korzystali z basenu, zjeżdżalni i jacuzzi. Wycieczka na basen była świetną zabawą i integracją. Po basenie klasa V udała się na posiłek. Uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
W czwartek od rana w szkole unosiły się piękne zapachy. Sympatyczną i słodką atmosferę zapewnili nam rodzice uczniów klasy VII, organizując kawiarenkę. Pyszności nie brakowało i każdy znalazł coś smacznego dla siebie. Były domowe ciasta, gofry, frytki i soki. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie kawiarenki i miłą obsługę.
23 października dzieci z oddziału przedszkolnego, pod opieką wychowawczyń: pani Aldony Jarmużewskiej i pani Natalii Gemby wybrały się na wycieczkę. W pierwszej kolejności przedszkolaki udały do przepięknego obiektu – Pałacu Mortęgi. Na miejscu poznały zwierzęta żyjące na terenie gospodarstwa agroturystycznego i Mini Zoo. Maluchy miały możliwość karmienia zwierząt, co sprawiło im ogromną radość. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na warsztaty pieczenia pizzy, którą po przygotowaniu z ochotą skonsumowali. Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Rodzinnym Centrum Integracyjnym Hullo w Fijewie. Przedszkolaki z radością korzystały z sali zabaw, gdzie znajdują się zjeżdżalnie, baseny z kulkami i trampoliny. Dzieci sprawdziły też swoją szybkość i spryt w pokoju laserowym oraz uczestniczyły w warsztatach chemicznych. Po tylu atrakcjach wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wrócili do autokaru, aby rozpocząć podróż powrotną do domu.
W piątek, 20 października na zajęciach techniki klasa V wykorzystała sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Uczniowie odczytywali znaczenie symboli na metkach swojej odzieży i uczyli się prasowania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja, a w szczególności przyda się w życiu codziennym.
Cyklicznie od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w projekcie “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. Wzorem lat poprzednich, w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon na zakup materiałów biurowych i sprzętu sportowego. W ubiegłej edycji zakupiliśmy materiały biurowe: papier ksero, długopisy, pisaki do tablic suchościeralnych, itp. W czwartek, 19 października zebrane elektrośmieci zostały odebrane przez Firmę Green Office Ecologic. Koordynatorem akcji była pani Natalia Gemba. Serdecznie dziękujemy za udział w przedsięwzięciu.
W październiku br. Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę kasztanów. Uczniowie chętnie włączyli się w akcję i przystąpili do działania. W czwartek, 19 października kasztany zostały zważone i odebrane z naszej szkoły. Udało się zebrać 197 kg kasztanów za kwotę 234 zł. Zebrane środki zostaną przekazane na cele charytatywne. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W AKCJĘ.
18 października to historyczna data dla Poczty Polskiej, bowiem w tym dniu, w 1558 roku zapoczątkowała ona swoją działalność. Z tej okazji odbywa się uroczyste święto - Dzień Poczty Polskiej. Święto uczciły również dzieci z oddziału przedszkolnego. Wychowawczynie grupy przygotowały dla maluchów szereg ciekawych ćwiczeń i zabaw ruchowych. Przedszkolaki przy pomocy pań przygotowały też kartki pocztowe. Na zakończenie zajęć dzieci wcieliły się w rolę listonoszy i rozniosły kartki społeczności szkolnej.
„Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia" to hasło przewodnie XXIII Dnia Papieskiego. Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień i pod kierunkiem ks. Łukasza Snopka przygotowali montaż słowno – muzyczny. Spektakl przybliżył społeczności szkolnej postać świętego Jana Pawła II. Ponadto bibliotekarka – pani Wiesława Tamiła przygotowała na korytarzu szkolnym wystawkę z ciekawostkami o Wielkim Polaku.
W poniedziałek, 16 października odbył się w naszej szkole Dzień profilaktyczny. Na rozpoczęcie dnia wszyscy uczniowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczno-edukacyjne pt. „Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce”. Spektakl zaprezentowali aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Następnie pani Martyna Markowska przedstawiła program dnia profilaktycznego i uczniowie rozeszli się do klas, aby przygotować się do prezentacji wylosowanych wcześniej owoców. Na hali sportowej klasy zaprezentowały plakaty, scenki tematyczne i różnorodne stroje. Za kreatywność wszyscy uczniowie otrzymali „owocowe ołówki”. Następnie przystąpiono do konkurencji. Klasy 0-III miały za zadanie ułożyć puzzle, a klasy IV-VII rozwiązywali quiz. Po przerwie obiadowej jury w składzie: pani Patrycja Prusak-Krzyżaniak i pani Anna Malinowska wyłoniło zwycięzców. W kategorii klas 0-III zwyciężyła klasa II, natomiast w klasach IV-VII klasa VI. Zwycięzcy otrzymali planery miesięczne do klas oraz dyplomy. Fundusze na zorganizowanie dnia profilaktycznego otrzymało Stowarzyszenie Opoka, w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Lidzbark pt. „Zorganizowanie dnia profilaktyki w szkołach podstawowych”.
Kolejny już raz nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolską kampanię BohaterON - włącz historię! W ramach akcji, na przełomie września i października nauczyciel historii - pani Klaudia Rochoń przeprowadziła w klasach III-V zajęcia warsztatowe. W środę, 18 października w klasie V została przeprowadzona lekcja otwarta o rodzinie Ulmów. Kampania ma na celu na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
W piątek, 13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas V-VII pod kierunkiem pana Adriana Rózańskiego przedstawili program artystyczny dla uczczenia tego wyjątkowego święta. Przedstawiciele społeczności szkolnej wręczyli nauczycielom statuetki, a pozostałym pracownikom szkoły czekoladki. Dziękując nauczycielom za ich wysiłek, pani dyrektor Gabriela Marcinkowska wyróżniła swoją nagrodą panią Natalię Gembę. Niespodziankę dla pracowników szkoły przygotowała również Rada rodziców. Na ręce pani dyrektor przedstawiciele rady: pani Anna Sobotka i pani Paulina Lidke wręczyły tort. Uczniowie poszczególnych klas również pamiętali o swoich wychowawcach. Podziękowali za trud wkładany w wychowanie i kształcenie życząc jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów.
W czwartek, 12 października uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami pojechali na wycieczce do Płocka. Pierwszym punktem podróży był pobyt w ZOO. Dzieci mogły zobaczyć wiele różnych gatunków zwierząt. Największym zainteresowaniem cieszyły się słonie, zebry i żyrafy. Uczniowie chętnie korzystali z zoologicznego placu zabaw, w tym możliwości wejścia do brzucha kangura lub skorupy żółwia. Wspólnie spędzony czas sprzyjał wzajemnej integracji w miłej atmosferze. Podczas wycieczki nie zabrakło czasu na zakup pamiątek oraz posiłek. Po odpoczynku dzieci udały się do Muzeum Mazowieckiego. Uczestniczyły tam w zajęciach „Podchody muzealne”. Poznali ekspozycję, wcielając się w rolę poszukiwaczy. Odnajdywali na ekspozycji kolejne wskazówki i zadania, które kierowały do „szczęśliwego końca”. Czas wycieczki został spędzony aktywnie i bardzo ciekawie. Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Opoka za sfinansowanie posiłku.
Dzień 10 października był kolejnym wyjątkowym dniem w naszej szkole, ponieważ odbyła się uroczystość pasowania Pierwszoklasistów na ucznia. Uczniowie klasy pierwszej przybyli do szkoły ze swoimi Rodzicami. Dzieci pięknie zaprezentowały się podczas programu artystycznego przygotowanego pod kierunkiem wychowawczyni, pani Wiesławy Tamiły. Następnie przystąpiono do ślubowania. W jego trakcie uczniowie z wielką powagą obiecali, że będą przynosić chlubę rodzicom, nauczycielom, szkole i ojczyźnie, że będą dobrymi kolegami i pilnymi uczniami. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania, którego dokonała pani dyrektor Gabriela Marcinkowska. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy oraz worki z niespodziankami od Stowarzyszenia Opoka. Rodzice natomiast wręczyli swoim pociechom birety i pudełka ze słodkościami. Po oficjalnej części uroczystości, dzięki zaangażowaniu rodziców, po pasowaniu czekał na gości i dzieci poczęstunek.
We wtorek, 10 października kolejny już raz odwiedziła naszą szkołę Pani Izabela Cybulska - pedagog z Filii Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Lidzbarku. Klasa VII w ramach doradztwa zawodowego uczestniczyła w zajęciach warsztatowych związanych z planowaniem swojej drogi zawodowej pt. "Praca z pasją". Natomiast w klasach I i II zostały przeprowadzone zajęcia grupowe usprawniające pt.: „Rozwijanie płynności i szybkości ruchów z uwzględnieniem koncentracji uwagi i porównywania”. Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli za jak zwykle ciekawe wykłady.
Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”. Symbol ten reprezentuje to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta. Przedstawiciele Samorządu uczniowskiego rozdawali kolegom i koleżankom uśmiechnięte buźki. Natomiast podczas przerw zachęcano społeczność szkolną do przekazywania miłych słów osobom spotkanym na korytarzu. Życzymy wszystkim uśmiechu, każdego dnia, nie tylko z okazji Dnia Uśmiechu.
W czwartek, 5 października uczniowie klas IV-V wraz wychowawcami pojechali na wycieczkę integracyjną do Olsztyna. Tuż po przyjeździe dzieci udały się do Multikina w Galerii Warmińskiej i obejrzały seans filmowy pt. "Kosmici w mojej szkole". Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Parku trampolin 7 Jump Kids. Były ćwiczenia i skoki na trampolinach, wyścigi w basenach z gąbkami, skoki i tory przeszkód oraz wiele innych atrakcji. Po aktywności fizycznej przyszedł czas na odpoczynek i posiłek. Wyjazd był bardzo udany, a uczniowie wrócili pełni wrażen.
Dzień 5 października pozostanie na długo w pamięci dzieci z oddziału przedszkolnego. Było to szczególne wydarzenie dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy przedszkolny występ. Dla maluchów było to ogromne przeżycie, ale trzymały się dzielnie i spisały na medal. Cała uroczystość odbyła się w gronie przedszkolnym i rodziców. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu. Były więc piosenki, wierszyki oraz zabawy ruchowe. Po części artystycznej został wygłoszony tekst przysięgi, w której dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem na twarzy, słuchać pani oraz pomagać kolegom. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia przedszkolaki otrzymały order Przedszkolaka. Po części artystycznej dzieci i rodzice udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tej pięknej uroczystości.
Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do Ogólnopolskiej akcji #sadziMY. To już piąta edycja tego przedsięwzięcia. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Sadzonki drzew z Nadleśnictwa Lidzbark odebrały panie: Natalia Gemba i Klaudia Rochoń. W tym roku otrzymaliśmy jabłonie, We wtorek, 3 października poszczególne klasy posadziły drzewka na terenie szkoły.
W piątek, 29 września panie z oddziału przedszkolnego zorganizowały dla dzieci Dzień jabłka. Przysmakiem podczas drugiego śniadania było oczywiście jabłuszko. Przedszkolaki uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach: segregowały owoce i warzywa, poznały cechy jabłka oraz co można z niego zrobić. Dzieci obejrzały też film edukacyjny o jabłku. Ogromną radość sprawiły maluchom zabawy przy muzyce. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały prace plastyczne indywidualne i grupowe.
Dzień chłopaka klasa VII rozpoczęła od spotkania z panem Marcinem Szramka - podoficerem zawodowym komponentu wojsk specjalnych. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy żołnierza zawodowego oraz poznali oporządzenie wojskowe. Po spotkaniu, pod opieką wychowawcy – pani Zuzanny Cybulskiej klasa VII pojechała na strzelnicę do Ciborza. Tam pod okiem instruktorów uczniowie spróbowali swoich sił w strzelaniu. Nasza młodzież wróciła z wyjazdu pełna wrażeń.