15 kwietnia w naszej szkole pachniało jak w prawdziwej piekarni. Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami przygotowywały pyszne bułeczki. Naszym małym piekarzom bardzo spodobały się zabawy z ciastem. Z ochotą wyrabiały ciasto, a potem toczyły piękne kulki. Wypiek bułek był dla dzieci bardzo ciekawym doświadczeniem i świetną zabawą. W tym dniu w przedszkolu było pysznie i wesoło.
Kolejny owocowy dzień w naszej szkole to DZIEŃ KIWI, który obchodziliśmy 7 kwietnia. Kiwi to popularny i smaczny owoc. Posiada liczne właściwości, m.in.: przeczyszczające, odchudzające, a także odżywcze, dzięki czemu znalazł zastosowanie w kosmetyce. Owoc kiwi to prawdziwa bomba witaminowa.
5 kwietnia 2016 r. szóstoklasiści w całej Polsce pisali sprawdzian wiadomości zdobytych w czasie sześcioletniej nauki. O godzinie 9.00 rozpoczęła się część pierwsza (język polski i matematyka), a po przerwie, o godz. 11.45 uczniowie pisali drugą część z zakresu języka angielskiego. W tym roku szkolnym w naszej szkole do sprawdzianu przystąpiło 10 uczniów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które otrzymamy 27 maja.
23 marca gościliśmy w naszej szkole aktorów teatru "Magik" z Białegostoku. Dzieci obejrzały ciekawe przedstawienie pt: „Nie ma jak rodzinka”. Sztuka teatralna w ciekawy i zabawny sposób ukazała dzieciom jak ważne są uczucia i więzi rodzinne, że w życiu nie ma nic cenniejszego niż rodzina. Uczniowie dowiedzieli się także, że sport i aktywność fizyczna są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w przedstawieniu odpowiadając na pytania aktorów.
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest w naszej szkole bardzo radosnym dniem. Uroczystość powitania wiosny odbyła się w poniedziałek 21 marca. W imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły. Celem było poznawanie zwyczajów związanych z powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy, integrowanie społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Uczniowie poszczególnych klas ubrani byli w różnego rodzaju kolory. Wcześniej przewodniczący losowali kolor dla swojej klasy. W zabawę włączyli się też nauczyciele szkoły, dla nich kolor żółty wylosowała pani dyrektor. Każda z klas pod opieką wychowawców wykonała plakat wiosny, który z dumą prezentowała zebranym. Dzieci wykazały się ogromną wyobraźnią twórczą i zmysłem artystycznym. Za wykonanie plakatów uczniowie otrzymali słodki upominek. Były też rebusy i zagadki z nagrodami. 21 marca, w ramach Owocowych dni szkoła obchodziła również „Dzień cytryny”. Przedstawiciele klas mieli za zadanie wypić sok z cytryny z uśmiechem na twarzy. Nie było to łatwe zadanie do wykonania, ale wywołało dużo radości. Punktem kulminacyjnym było wspólne wyjście na plac przed szkołą, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. Tradycyjnie spalono Marzannę, a dzieci radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę. Podczas uroczystości zostały rozdane nagrody uczniom, którzy brali udział w szkolnych konkursach plastycznych. W konkursie na „Najładniejszą palmę wielkanocną” nagrody otrzymali: w kat. klas 0-II I miejsce Anna Piórkowska, II miejsce Nikola Wielgoszyńska, III miejsce Wiktoria Sadowska; kat. kl. IV-VI I miejsce Wiktor Ciesielski, II miejsce Olga Szczepańska, III miejsce Oliwia Łukaszewska. W konkursie pt.: „Mój bohater” najlepsi okazali się: w kategorii 0-I I miejsce Kacper Jaroszewski „0”, II miejsce Agata Sadowska kl. I; w kategorii klasy II I miejsce Amelia Gurzyńska, II miejsce Karolina Truszczyńska, III miejsce Anna Piórkowska, Wyróżnienie Wiktoria Sadowska. Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe. W radosnych nastrojach impreza ta zintegrowała społeczność szkolną, wytworzyła poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim była świetną zabawą.
Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz Diakonię Kościoła Ewangelickiego. W naszej szkole akcję przeprowadziła pani Agnieszka Witkowska nauczyciel religii. Dzieci chętnie włączyły się do akcji. Otrzymały skarbonki, do których wrzucały pieniążki. Drobne datki zbierane przez dzieci odmawiające sobie słodyczy i innych drobnych przyjemności przeznaczone zostaną na pomoc osobom chorym i starszym. Szkoła zebrała kwotę 132,49 zł. Najwięcej w swoich skarbonkach uzbierali uczniowie klasy V – 54,64 zł. Zebrane środki rozdysponowane zostaną przez Caritas parafialne i diecezjalne.
14 marca gościliśmy w naszej szkole pracownika Placówki Terenowej KRUS z Działdowa pana Jana Jędrychowskiego, który przeprowadził dla dzieci klas 0-VI pogadankę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z wykazem prac jakich nie powinny wykonywać oraz obejrzeli film edukacyjny pt.: „Rodzina Porażków”. Omawianie poszczególnych zagadnień uzupełniane były prezentacjami graficznymi. Na zakończenie prowadzący zachęcił uczniów do udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”. W ramach szkolenia szkoła otrzymała pakiet ulotek i broszur oraz kalendarze. Spotkanie uświadomiło uczniom jakie zagrożenia występują w gospodarstwie rolnym oraz jak ich unikać podczas zabawy i pomocy dorosłym.
W dniach 9-11 marca w naszej szkole miały miejsce rekolekcje wielkopostne. Na trzy dni uczniowie opuścili szkolne ławki i codziennie uczestniczyli we mszy świętej z nauką, w kościele parafialnym. Rekolekcjom przewodniczył nasz proboszcz ks. Stanisław Rybarczyk. W szkole spotkaniom z Chrystusem towarzyszył wspólny śpiew oraz oglądanie filmów o tematyce religijnej. Na zakończenie rekolekcji pani Agnieszka Witkowska przeprowadziła konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone Pierwszego Dnia Wiosny. Rekolekcje to czas bardzo ważny i potrzebny, aby na chwilę zatrzymać się i pomyśleć trochę nad swoim życiem.
8 marca wszystkie kobiety, małe i duże w naszej szkole mogły poczuć się bardzo wyjątkowo. Usłyszały wiele ciepłych słów od chłopców, którzy przygotowali dla nich prezentację multimedialną oraz mnóstwo życzeń. Nie mogło zabraknąć również upominków, które chłopcy wręczyli wszystkim kobietom i małym kobietkom. Panie otrzymały kwiaty, a dziewczynki lizaki i kartki z życzeniami. Ogromną niespodzianką były dwa pyszne torty przygotowane przez radę rodziców. Te miłe gesty wywołały uśmiech na twarzach wszystkich pań.
Matematyka jest niewątpliwie jedną z najważniejszych dziedzin wiedzy spośród tych, z którymi uczniowie stykają się podczas nauki w szkole podstawowej. Przedmiot ten rozwija wyobraźnię i uczy zasad logicznego rozumowania. Dla osiągnięcia tych celów nauczyciel matematyki pani Ewelina Falba często na swoich zajęciach stosuje odpowiednio dobrane pomoce i metody nauczania. Aby zachęcić dzieci do nauki matematyki wprowadza zabawy i gry matematyczno–logiczne. Wykorzystanie tablicy interaktywnej jest atrakcyjne nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczyciela. Dzięki temu lekcje są bardziej interesujące, ciekawsze, a tym samym przede wszystkim nie są nudne.
Nasza szkoła przystąpiła do programu „Szkoła Przyjazna Rodzinie”, w ramach którego szkoła otrzymała Certyfikat. Warunkiem otrzymania Certyfikatu „Szkoła Przyjazna Rodzinie” było podpisanie porozumienia, w ramach którego szkoła zobowiązuje się: 1) dążyć do realizowania działań formacyjnych skierowanych do uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego, polegających na organizowaniu warsztatów, szkoleń i prowadzeniu programów podkreślających pozytywną rolę rodziny w rozwoju osobowym człowiek, 2) nie propagować oraz podejmować działań uniemożliwiające propagowanie przez osoby trzecie treści szkodliwych dla dzieci, w szczególności promujących przedwczesną inicjację seksualną, kwestionujących biologiczną oraz kulturową stabilność ról płciowych kobiet i mężczyzn oraz głoszących odrębność płci społecznej czy kulturowej od płci biologicznej, a także kwestionujących znaczenie rodziny i autorytetów w rozwoju emocjonalnym, intelektualnym i duchowym dzieci. Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny nadaje Certyfikat „Szkoła Przyjazna Rodzinie” placówkom chroniącym dzieci przed treściami kwestionującymi znaczenie rodziny w życiu człowieka oraz podejmującym działania nakierowane na promocję wartości prorodzinnych. Szkoła ma za zadanie realizacji wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla rodziny. W związku z otrzymaniem przez szkołę certyfikatu w dniu 16 lutego odbył się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście: ks. Stanisław Rybarczyk, prezes Stowarzyszenia Opoka pani Danuta Ciesielska oraz przewodnicząca rady rodziców pani Magda Ciesielska. Koordynatorem programu jest pani Agnieszka Witkowska nauczyciel religii, która przedstawiła zebranym założenia i główne cele programu.
15 lutego br. obchodziliśmy w szkole Dzień Zakochanych - Walentynki. Samorząd Uczniowski już wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Przygotowane zostało specjalne pudełko, do którego można było wrzucać walentynki dla swojego wybranka lub wybranki. Pocztę walentynkową rozdali uczniom i pracownikom przedstawiciele samorządu uczniowskiego. Miło było widzieć na twarzach obdarowanych uśmiech i zaskoczenie. Niespodzianką były czerwone serduszka zawieszki, które otrzymała cała społeczność szkolna. Dzień minął w miłej i radosnej atmosferze.
Kolejny owocowy dzień w naszej szkole za nami. 11 lutego był w szkole DNIEM BANANA. Uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali w tym dniu banany. Owoce te zawierają wiele składników mineralnych i liczne witaminy. Banany są przede wszystkim skarbnicą potasu, dlatego powinny po nie sięgać osoby zmagające się z nadciśnieniem.
Jak co roku w naszej szkole organizowany jest zimowy wypoczynek dla dzieci. Pierwszy dzień ferii dzieci pod opieką p. D.Waleśkiewicz i p. E.Zakrzewskiej spędziły na świeżym powietrzu. Były śnieżne zabawy oraz konkursy. Dzięki gościnności państwa Joanny i Adama Ciesielskich uczniowie spędzili też miło czas przy ognisku z kiełbaskami. Po zabawach dzieci rozgrzały się przy ciepłej herbatce przygotowanej przez panią Joannę, za którą serdecznie dziękujemy. We wtorek opiekunowie p. E.Falba i Z.Cybulska zapewniły uczniom nie lada rozrywkę - karaoke i gry ruchowe na play station. Dzieci miały możliwość świetnej zabawy oraz aktywnej rozrywki. Spróbowały też swoich możliwości wokalnych. W kolejny dzień ferii zimowych uczniowie mogli aktywnie wypoczywać na hali sportowej oraz rozwijać zdolności plastyczne. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy wiekowe. Starsi wybrali zajęcia rekreacyjno – sportowe na hali, natomiast młodsi zajęcia plastyczne. Sportowcy pod kierunkiem pani B.Ossowskiej mieli możliwość rozwoju fizycznego oraz doświadczenia rywalizacji. Zawody sportowe sprawiły uczniom wiele radości. Młodsza grupa z opiekunem panią A.Witkowską rozwijała zdolności manualne oraz poznała różne techniki plastyczne. W czwartek zajęcia dla dzieci przygotowały panie I.Machujska i E.Kosińska. Uczniowie rysowali, malowali i lepili. Powstały piękne prace. Takie zajęcia stają się źródłem przyjemności estetycznych oraz dają radość tworzenia. Rozwijają wśród dzieci fantazję, pomysłowość i przyczyniają się do poznania otaczającego świata. Humor i dobra zabawa dopisywała wszystkim uczestnikom. Na ostatnich zajęciach w ferie gościliśmy w szkole pracowników WPK z Jelenia – panią Izabelę Radman-Zalewską i pana Arkadiusza Abramowskiego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt.: „Dokarmiamy ptaki”. Prowadzący przeprowadzili pogadankę, która uświadomiła dzieciom konieczność systematycznego dokarmiania ptaków. Opowiadali też o gatunkach ptaków, które spędzają w Polsce zimę oraz o tym jak powinniśmy pomagać zwierzętom przetrwać trudny, zimowy czas. Dzięki prezentacji multimedialnej oraz przywiezionym, ciekawym pomocom dydaktycznym dzieci były bardzo zainteresowane tematem. Podczas spotkania uczniowie wraz z pracownikami WPK wykonali karmniki dla ptaków, które zabrały do domu i rozwieszą w wybranym przez siebie miejscu. Chętne dzieci wyszły w teren i przez lornetki obserwowały przyrodę oraz za pomocą specjalistycznego sprzętu nadsłuchiwały odgłosów ptaków. Było to dla dzieci bardzo ciekawe doświadczenie. Organizacja zajęć w ferie to wkład pracy osób, które okazują serce i chcą zapewnić dzieciom spokojny, bezpieczny i ciekawy wypoczynek zimowy. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Tegoroczne ferie w naszej szkole – to czas spędzony bardzo aktywnie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
W sobotnie popołudnie, 23 stycznia, odbył się - tak długo oczekiwany przez uczniów naszej szkoły - bal karnawałowy. W tym dniu szkoła zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, piratów, księżniczek, policjantów, duchów i innych barwnych postaci z bajek. Bal rozpoczął się przywitaniem zebranych przez panią dyrektor Gabrielę Marcinkowską oraz występem dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów kl.VI. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także rodzicami i nauczycielami. Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił pan Krzysztof Gmyr z Lidzbarka, który nikomu nie pozwolili się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie i chętnie uczestniczyły w ciekawych konkursach przygotowanych przez nauczycieli. Wiele emocji wywołał konkurs na najładniejszy strój. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, bo wyobraźnia przebierańców sięgnęła zenitu! Po obradach wybrano Króla i Królową balu. Zostali nimi Nikola Wielgoszyńska z kl. II i Alan Łukaszewski z oddziału przedszkolnego. Zwycięzcy otrzymali statuetki ufundowane przez pana Jana Falbę z Lidzbarka. Podczas krótkich przerw w czasie pląsów uczestnicy balu mogli udać się na poczęstunek przygotowany przez radę rodziców. Atrakcją i świetną zabawą było malowanie twarzy. Na buziach dzieci powstawały przepiękne malunki, które wykonywała pani Iwona Rychcik z Jelenia. Podczas balu była również możliwość wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Na zakończenie imprezy przybył do szkoły miły gość – Mikołaj, który obdarował wszystkie dzieci oraz pracowników szkoły prezentami przygotowanymi przez Stowarzyszenie Opoka oraz Radę Rodziców. Już od dziś z niecierpliwością wszyscy czekają na następną zabawę karnawałową w szkole. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby zabawa karnawałowa udała się!
21 stycznia gościliśmy w naszej szkole aktorów ze studia artystycznego MAGIK z Białegostoku, którzy przedstawili nam sztukę teatralną „Przyjazna droga na dwóch nogach”. Artyści w sposób zabawny, bardzo przystępny dla dzieci, zobrazowali zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dzieci podczas edukacyjnej zabawy z gadającym Sygnalizatorem i nieroztropnym Grzesiem poznały podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się na drodze oraz znaczenia znaków drogowych. Dowiedziały się o ważności korzystania przez nich z kamizelek i elementów odblaskowych. Teatrzyk przepełniony humorem bardzo podobał się uczniom, czego dowodem były gromkie brawa.
Od wielu już lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość jest przygotowywana przez najmłodszych uczniów szkoły. Tak również było i w tym roku. 19 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz kl. I i II przedstawiły występy dla swoich bardzo licznie przybyłych Babć i Dziadków. Publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze i radośnie śpiewały piosenki. Dzieci zaprezentowały również walczyka oraz krakowiaka. Nie zabrakło laurek i kwiatów, więc Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków. W dalszej części uroczystości mili goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez mamy. Uwieńczeniem uroczystości był tort oraz odśpiewanie dziadkom „Sto lat!!!”. W niejednym oku zakręciła się łezka wzruszenia.....Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.
Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. W czasie trwania ferii nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też dnia 19 stycznia br. dla uczniów klas IV-VI odbyło się spotkanie z dzielnicowym – panem Jarosławem Zalewskim. Przybliżył uczniom najważniejsze reguły, jakimi powinni kierować się podczas ferii, zarówno w kontaktach z osobami obcymi, jak również podczas zimowych zabaw.
Zima to ciężki okres dla ptaków, ale z pomocą uczniów naszej szkoły przetrwają ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach pamiętają oni co roku. Dzieci zadbały o to, aby podczas tegorocznej zimy ptaki nie były głodne. Podczas pobytu na świetlicy szkolnej rozwiesiły na terenie szkoły kule z ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki, uczniowie zbliżają się do nich, pobudzają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego.
7 stycznia był w naszej szkole DNIEM POMARAŃCZY. Uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali w tym dniu pomarańcze. Zawierają one dużo witamin, w tym najwięcej witaminy C. Pomarańcza jest najbardziej rozpowszechnionym drzewem owocowym świata, uprawiana jest w ponad 100 krajach.