W maju w naszej szkole nauczyciele zorganizowali dla uczniów moc konkursów. Była to dla uczniów możliwość sprawdzenia swoich umiejętności oraz pokazania talentów. Pani Dorota Waleśkiewicz przygotowała Szkolny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny pt.: „Żyj ekologicznie” dla klas I-II. Uczniowie w poszczególnych klasach pisali test wiedzy ekologicznej. Zwycięzcami w konkursie okazali się:
Klasa I
I miejsce Ewelina Jagodziewska
II miejsce Sandra Sadowska
III miejsce Izabela Piórkowska
Klasa II
I miejsce Karolina Truszczyńska
II miejsce Amelia Gurzyńska
III miejsce Daniel Lewandowski
W dniu 18 maja rozstrzygnięto, wcześniej ogłoszone konkursy literacki dla klas IV-VI i plastyczny dla klas 0-II pod hasłem „Mój sposób na zdrowy styl życia”. Konkurs literacki przeprowadziła pani Zuzanna Cybulska nauczyciel języka polskiego, natomiast plastyczny pani Dorota Waleśkiewicz. Do każdego konkursu zostało powołane jury, które oceniało prace uczniów. W konkursie literackim najlepszą pracę napisała Oliwia Cegielska z kl. VI, która otrzymała nagrodę książkową. W konkursie plastycznym, w poszczególnych klasach najlepsze prace wykonali:
oddział przedszkolny – Agata Sadowska
klasa I – Izabela Piórkowska
klasa II – Daniel Lewandowski
23 maja pani Bożena Ossowska przeprowadziła dla uczniów klas IV-VI Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. W poszczególnych klasach uczniowie pisali test wiedzy Po podliczeniu punktów zwycięzcami okazali się:
klasa IV
I miejsce Andżelika Nadolska
II miejsce Maja Rakoczy
III miejsce Szymon Jaroszewski
klasa V
I miejsce Cezary Lewandowski
II miejsce Karol Puczyński
III miejsce Karolina Brzozowska
klasa VI
I miejsce Krystian Stankowski
II miejsce Oliwia Cegielska
III miejsce Olga Szczepańska
30 maja odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Pani Zuzanna Cybulska przygotowała test z różnymi pułapkami ortograficznymi. Z każdej klasy wyłoniono Mistrza Ortografii. W poszczególnych klasach najlepsi okazali się:
klasa IV
Mistrz Ortografii Szymon Jaroszewski
klasa V
Mistrz Ortografii Karol Puczyński
klasa VI
Mistrz Ortografii Oliwia Cegielska
Zwycięzcy w poszczególnych otrzymali statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Udział w konkursach daje dzieciom dużo satysfakcji, uczy zdrowej rywalizacji i pozwala na zdobycie nowych doświadczeń.
11 maja dwie uczennice naszej szkoły z klasy VI Olga Szczepańska i Oliwia Cegielska pisały gminne dyktando o tytuł "Małego Mistrza Ortografii 2016” w Miejskiej Bibliotece w Lidzbarku. W konkursie brało udział 13 uczniów z trzech szkół podstawowych: z Lidzbarka, Słupa i naszej. Uczniowie zmierzyli się z tekstem z różnymi pułapkami ortograficznymi. Dzisiaj, 25 maja były wyniki. Uczennica Oliwia Cegielska zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!
24 maja uczniowie klas I-VI z samego rana wyruszyli na wycieczkę do Golubia Dobrzynia i Torunia. Pogoda dopisała, więc uśmiech zawitał na twarzach uczestników. Pierwszym punktem zwiedzania był zamek w Golubiu Dobrzyniu. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika. Dowiedzieli się m.in.: że zamek był wielokrotnie atakowany i niszczony, a ostatecznie został przekształcony w siedzibę renesansową przez królewnę Annę Wazównę. Zamek posadowiony jest na wzgórzu ponad miastem i należy do jednych z najbardziej znanych i najciekawszych zamków w Polsce. Kolejnym miejscem, w które zawitała wycieczka był Toruń. Uczniowie spędzili czas w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Interaktywne ekspozycje oraz wystawy, na których mogli przeprowadzać doświadczenia wywarły ogromne wrażenie. Młyn Wiedzy to instytucja, gdzie dzieci poprzez zabawę i eksperyment aktywnie przyswajają wiedzę o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Pobyt w centrum wywołał w uczniach wiele pozytywnych emocji. Był nie tylko fajną zabawą, ale również świetnym doświadczeniem. Oczywiście nie zabrakło też czasu na kupienie pamiątek. Po przeżytych wrażeniach przyszedł czas na McDonald's. Dzieci mogły posilić się i miło spędzić czas. Uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni, a przeżyte wrażenia pozostaną długo w ich pamięci. Wyjazd dofinansowany był przez niezastąpioną radę rodziców.
W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Bądź na pTAK!” Inicjatorem i organizatorem kampanii jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wiodącym tematem Kampanii dla wszystkich zaplanowanych w niej działań są ptaki oraz ochrona ich przestrzeni życiowej. W ramach kampanii szkoła otrzymała gotowe materiały – scenariusze zajęć wraz z oryginalnymi pomocami dydaktycznymi, które zostały wykorzystane podczas prowadzonych zajęć i spotkań. Oprócz pakietu edukacyjnego szkoła otrzymała też szereg bezpłatnych materiałów edukacyjno-informacyjnych. Są to m.in.: ptasie plakaty rysunkowe, foldery i pocztówki. W kampanii uczestniczyli uczniowie całej szkoły. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia podczas lekcji przyrody, na zajęciach z wychowawcą oraz na świetlicy. Uczniowie bardzo chętnie i z zainteresowaniem brali udział w warsztatach. Zastosowanie otrzymanych materiałów wpłynęło na ich aktywność i zaangażowanie. W ramach działań, w okresie zimy, dzieci rozwiesiły również na terenie szkoły karmniki i dokarmiały ptaki. Poprzez uczestnictwo w zajęciach uczniowie zdobyli wiedzę przyrodniczą oraz dowiedzieli się wiele ciekawostek na temat ptaków.
W sobotę 21 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w XIII Gminnych Igrzyskach Lekkoatletycznych na stadionie w Lidzbarku. Szkołę reprezentowało 14 uczniów z klas IV-VI. Uczestniczyli oni indywidualnie w poszczególnych dyscyplinach i przywieźli aż 19 medali (13 indywidualnie i 6 za sztafetę). Jednak sztandarowym punktem zawodów jest sztafeta, w której zajęliśmy III miejsce. Dla szkoły nasza reprezentacja zdobyła puchar i dyplom. W sztafecie brali udział: Maja Rakoczy, Karolina Brzozowska, Oliwia Cegielska, Kamil Labicki, Cezary Lewandowski i Patryk Ciesielski. Serdecznie gratulujemy naszym sportowcom i życzymy dalszych sukcesów? wyniki_indywidualne.doc
Dzień Mamy to wyjątkowe święto, które każdy z nas zna i szanuje. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły coroczne organizują dla swoich mam spotkania. Również i w tym roku dzieci pod kierunkiem wychowawców przygotowały dla swoich kochanych mam specjalne występy. 21 maja Dzień Mamy odbył się klasie II. Były wiersze, piosenki, taniec oraz scenki z życia codziennego.....Na twarzach rodziców można było zauważyć dumę ze swoich pociech. Oczywiście nie obyło się bez wzruszeń. W tym roku łzy szczęścia popłynęły nie tylko po policzkach mam. Dzieci również rozczuliły się i nie kryły łez radości. 30 maja rodzice spotkali się w oddziale przedszkolnym. Dzieci poprzez wiersz i piosenkę mogły wyrazić kochanym mamom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Następnym punktem uroczystości w oddziale przedszkolnym był piknik rodzinny. Pogoda dopisała, więc wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Natomiast w klasie I Dzień Mamy odbył się 31 maja. Mamy obejrzały montaż słowno-muzyczny, który z przejęciem prezentowały dzieci. Z okazji Dnia Mamy wszystkie dzieci wręczyły mamom własnoręcznie zrobione piękne laurki i kwiaty. Uroczystości minęły w ciepłej atmosferze przy kawie i słodkim poczęstunku. Dzień Mamy to zawsze wspaniały i wyjątkowy dzień w naszej szkole.
19 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej w Wąpiersku. Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym”. Wyniki rozegranych meczy przedstawiają się następująco: z Lidzbarkiem nasza drużyna zremisowała 1:1, z Bryńskiem wygrała 1:0, a w kolejnych meczach poległa: z Dłutowem 0:1 i z Wąpierskiem 1:2. W końcowej klasyfikacji nasi piłkarze zajęli IV miejsce. Przywieźli z turnieju dyplom i piłkę.
Skład drużyny: Kamil Labicki, Szymon Jaroszewski, Cezary Lewandowski, Kacper Konopka, Karol Puczyński, Patryk Ciesielski, Krystian Stankowski, Szymon Lóźniewski, Mateusz Truszczyński, Kacper Szulc.
18 maja odbył się w naszej szkole dzień profilaktyczny, który rozpoczęliśmy Marszem dla Życia i Rodziny. Cała społeczność szkolna wyszła na wieś z plakatami promującymi rodzinę. W marszu uczestniczyli również rodzice oraz ks. proboszcz S.Rybarczyk. Uczestnicy śpiewając piosenki zwracali uwagę, że RODZINA jest najważniejsza w życiu każdego człowieka, zapewnia szczęście, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie w trudnościach. Po powrocie odbył się występ uczniów. W scenkach rodzajowych dzieci zachęcały do zdrowego stylu życia, prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach oraz unikania wszelkich używek. Dzieci obejrzały również film zachęcający do zdrowego odżywiania, uzupełniały piramidę zdrowia oraz malowały zdrowe produkty do jedzenia. Na szkolnym korytarzu, z wypowiedzi uczniów powstał „zdrowy dywan”. Kolejnym punktem dnia były zabawy oraz konkursy z nagrodami przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie rywalizowali m.in.: w przelewaniu wody, gaszeniu świeczki oraz w biegu kelnera. Było dużo radości i zabawy. Najlepsi w konkursach otrzymali nagrody rzeczowe oraz owoce. Na zakończenie czekała na wszystkich niespodzianka – wszyscy mogli częstować się owocowymi szaszłykami przygotowanymi przez rodziców: panią Ewę Łukaszewską, panią Joannę Kleist i panią Grażynę Loźniewską. Szaszłyki były przepyszne. Dzień profilaktyczny przygotowali i przeprowadzili nauczyciele: pani Dorota Waleśkiewicz, pani Edyta Zakrzewska i pani Irena Machujska. Dyrektor szkoły Gabriela Marcinkowska serdecznie dziękuje wszystkim, którzy uczestniczyli w dniu profilaktycznym oraz za przygotowanie tak atrakcyjnego dnia.
17 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego MASTERS OF ENGLISH w Lidzbarku. Szkołę reprezentowali Oliwia Cegielska i Krystian Stankowski z klasy VI. Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązywali test leksykalno –gramatyczny składający się z zadań zamkniętych. Choć nasi uczniowie nie stanęli na podium, to jednak bardzo dobrze sobie poradzili, Krystian zajął IV miejsce, a Oliwia VI. SERDECZNIE IM GRATULUJEMY!
W dniach 13-14 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w X Międzypowiatowych Warsztatach Ekologicznych pod hasłem „To wszystko przyroda”, które zorganizowane były w powiecie grudziądzkim. Szkołę w Kiełpinach reprezentowali: Oliwia Cegielska, Oliwia Łukaszewska, Karolina Brzozowska, Patryk Ciesielski i Jakub Machujski. Opiekunem grupy była pani dyrektor Gabriela Marcinkowska. Podczas pierwszego dnia warsztatów uczniowie brali udział m.in.: w zajęciach na ścieżce przyrodniczo-leśnej „Białochowo” w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie przy Zakładzie Gospodarki Odpadami oraz w zajęciach na terenie Obiektu Stawowego Mokre. Wykłady prowadzone były przez wykwalifikowanych pracowników. Odbyły się również zajęcia integracyjne podczas wieczornicy. Kolejnego dnia uczniowie uzestniczyli w zajęciach na terenie Oczyszczalni Ścieków w Nowej Wsi oraz Twierdzy Grudziądz. Zainteresowaniem cieszyły się też wykłady prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Jamy oraz Welskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie wrócili z warsztatów zadowoleni i z nowymi doświadczeniami. Zaraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym szkoły.
W nocy z 13 na 14 maja br. od godziny 20.00 do rana odbyła się w naszej szkole akcja pt.: „Czytanie do podusi”. W spotkaniu pod opieką pań: Doroty Waleśkiewicz – wychowawczyni klasy II, Ireny Machujskiej – wychowawczyni klasy I oraz Renaty Piotrowskiej – bibliotekarki Filii Bibliotecznej w Kiełpinach wzięło udział 11 uczniów z klas I-IV. Dzieci w skupieniu i z zainteresowaniem słuchały czytanych bajek. Czas spędzony w szkole umilały uczniom zabawy ruchowe, które sprawiły im dużo radości. Wrażenia z nocowania w szkole pozostaną na długo w ich pamięci. Celem akcji było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci oraz zachęcenie ich do częstego sięgania po książki.
13 maja dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uczestniczyły w szkolnym konkursie o bezpieczeństwie pt.: „Jak być bezpiecznym”. Podczas konkursu miały możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach. Dzieci zostały podzielone na trzy drużyny i wykonywały zadania dotyczące bezpieczeństwa m.in.: dopasowały numer telefonu alarmowego, dopasowały akcesoria strażaka, policjanta i lekarza oraz rozwiązywały zagadki. Wszystkie drużyny pracowały z wielkim zaangażowaniem i wykazały się dużą wiedzą. Końcowa kwalifikacja przedstawia się następująco: I miejsce drużyna w składzie: Weronika Sadowska, Alan Łukaszewski, Damian Gurzyński, Maciej Ciesielski, Kacper Jaroszewski, II miejsce Lena Stankowska, Julia Sobotka, Agata Jurewicz, Zuzia Szczepańska, Janek Mroczkowski, Miłosz Loźniewski, III miejsce Agata Sadowska, Magda Karczewska, Zuzia Partacz, Filip Cegielski, Jacek Wielgoszyński, Jerzy Józefowicz. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Podczas konkursu przedszkolaki dobrze się bawiły, ale również utrwaliły wiadomości na temat bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu oraz podczas zabawy. Fundusze na nagrody otrzymało Stowarzyszenie Opoka w Kiełpinach z firmy ubezpieczeniowej PZU SA.
Dnia 9 maja 2016 r. odbył się III Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej pod hasłem: „Mali przyjaciele Natury”, którego organizatorem było Miejskie Przedszkole w Lidzbarku. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali Weronika Sadowska (6 lat) i Kacper Jaroszewski (6 lat). Dzieciaki wykazały się ogromną wiedzą i w ogólnej klasyfikacji zajęły III miejsce. GRATULUJEMY!!!
Dnia 5 maja odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas apelu uczczono święto narodowe i przypomniano ważne fakty z historii Polski. Zadbano o odpowiednią scenografię oraz wyeksponowano symbole narodowe. Uczniowie całej szkoły byli odświętnie ubrani, a na piersiach widniały biało-czerwone kotyliony. Zaprezentowano historię konstytucji, uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn. Apel został przygotowany przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani Zuzanny Cybulskiej.
W kwietniu nauczyciel matematyki pani Ewelina Falba zorganizowała dla uczniów naszej szkoły Szkolny Konkurs Matematyczny. Testy pisały dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VI. Przed rozpoczęciem konkursu, na zachętę uczestnicy otrzymali naklejki z logo konkursu. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 5 maja. Z każdej klasy został wyłoniony MISTRZ MATEMATYKI. Zwycięzcami konkursu w poszczególnych klasach zostali:
Oddział Przedszkolny
Rocznik 2009
MISTRZ MATEMATYKI Maciej Ciesielski
Rocznik 2010
MISTRZ MATEMATYKI Julia Sobotka
Miejsce II Jacek Wielgoszyński
Miejsce III Zuzanna Partacz
Klasa I
MISTRZ MATEMATYKI Nikola Dąbrowska
Miejsce II Iza Piórkowska
Miejsce III Karolina Węgrzynowska
Klasa II
MISTRZ MATEMATYKI Kuba Kruszewski
Miejsce II Karolina Truszczyńska
Miejsce III Daniel Lewandowski
Klasa IV
MISTRZ MATEMATYKI Szymon Jaroszewski
Miejsce II Michał Kleist
Miejsce III Maja Rakoczy
Klasa V
MISTRZ MATEMATYKI Karol Puczyński
Miejsce II Czarek Lewandowski
Miejsce III Karolina Brzozowska
Klasa VI
MISTRZ MATEMATYKI Krystian Stankowski
Miejsce II Mateusz Truszczyński
Miejsce III Patryk Ciesielski
Mistrz matematyki w każdej klasie otrzymał statuetkę oraz nagrodę, a pozostali uczniowie nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia. Nagrody na konkurs ufundował pan Jan Falba FalbaTech z Lidzbarka.
4 maja był w naszej szkole kolejnym owocowym dniem. Społeczność szkolna otrzymała ŚLIWKI. Owoce śliwki mają wiele cennych właściwości. Regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, a nawet poprawiają humor. W czerwcu ostatni owocowy dzień. Jaki owoc otrzymają uczniowie? To oczywiście niespodzanka ;)
Dnia 22 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnym Turnieju BRD w Lidzbarku. Turniej składał się z czterech części: teoretyczna znajomość przepisów ruchu drogowego, pomoc przedmedyczna, pokonanie rowerem toru przeszkód oraz przejazd przez miasteczko rowerowe. Nasza drużyna w składzie: Oliwia Cegielska, Oliwia Łukaszewska, Patryk Ciesielski i Kacper Szulc zajęła 4 miejsce. Serdecznie im gratulujemy. Za udział w turnieju otrzymaliśmy dyplom i piłkę.
W ramach obchodów Dnia Ziemi w dn. 21 kwietnia naszą szkołę odwiedzili pracownicy Welskiego Parku Krajobrazowego z Jelenia. Zajęcia terenowe zostały zorganizowane dla klas IV-VI. Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na pieszą wycieczkę do historycznego miejsca, jakim jest grodzisko w Tarczynach. Na miejscu dzieci przez lornetki obserwowały przyrodę oraz za pomocą specjalistycznego sprzętu nadsłuchiwały odgłosów ptaków. Zajęcia w terenie zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów.
19 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Ziemi. Program tego dnia był urozmaicony. Apel dla społeczności szkolnej przygotowały klasy 2 i 4, pod kierunkiem pani Edyty Zakrzewskiej i pani Doroty Waleśkiewicz. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej i informacje na temat Dnia Ziemi. Atrakcją był pokaz mody ekologicznej, który prezentowali przedstawiciele poszczególnych klas. Stroje powstały z nietypowych materiałów, były to nakrętki i butelki plastikowe, worki foliowe, papier czy siatki. Pokaz na czerwonym dywanie nagrodzono gromkimi brawami. Za przygotowanie strojów uczniowie otrzymali upominki. Podczas apelu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla klas 0-II pt.: „Leśna rodzina”. W konkursie nagrody otrzymali: kategoria oddział przedszkolny: I miejsce Agata Sadowska, II miejsce Jacek Wielgoszyński; kategoria klas I-II I miejsce Anna Sadowska kl. I, II miejsce Karolina Węgrzynowska kl. I, III miejsce Agata Skręta kl. I. Zostały również wyróżnione prace Wiktorii Sadowskiej z kl. II i Sandry Sadowskiej z kl. I Po zakończeniu apelu uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I pojechali do Brodnicy na baśń muzyczną pt.: „W tajemniczej krainie krasnoludków”. Niespodzianką podczas występu aktorów było losowanie nagród. Spośród bardzo licznej grupy uczestników dwójka naszych dzieciaków wylosowała zabawki. Wszystkie dzieci wróciły bardzo zadowolone i pełne wrażeń. Natomiast uczniowie klas II-VI pojechali na wycieczkę do Brodnickiego Parku Krajobrazowego w Grzmięcy. Z przewodnikiem uczestniczyli w zajęciach w terenie na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej. Uczniowie mieli również możliwość poznania tradycji rybołówstwa i wędkarstwa na Pojezierzu Brodnickim. Na zakończenie zostało zorganizowane ognisko z kiełbaskami. Pogoda spłata nam małego psikusa, ale wycieczka i tak była bardzo udana. Warto wspomnieć, że wyjazdy uczniów były dofinansowane przez radę rodziców. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Ziemi było zachęcenie uczniów do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska oraz uczulenie na potrzebę troski o nasze środowisko.
15 kwietnia w naszej szkole pachniało jak w prawdziwej piekarni. Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami przygotowywały pyszne bułeczki. Naszym małym piekarzom bardzo spodobały się zabawy z ciastem. Z ochotą wyrabiały ciasto, a potem toczyły piękne kulki. Wypiek bułek był dla dzieci bardzo ciekawym doświadczeniem i świetną zabawą. W tym dniu w przedszkolu było pysznie i wesoło.