Wiosna, wiosna, wiosna......
We wtorek 21 marca obchodziliśmy w szkole Pierwszy Dzień Wiosny. W imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły. Celem było poznawanie zwyczajów związanych z powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy, integrowanie społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Na początku uczniowie obejrzeli teatrzyk przygotowany przez klasę V. Występ rozbawił wszystkich i został nagrodzony gromkimi brawami. Miłym akcentem występów był wiosenny taniec wykonany przez uczennice klasy II. Następnie każda z klas pod opieką wychowawców wykonała prace plastyczne, które zostały zawieszone na korytarzu szkolnym. Za wykonanie prac uczniowie otrzymali słodki upominek. Podczas uroczystości zostały również rozdane nagrody uczniom, którzy brali udział w Szkolnym konkursie matematycznym. Po rozdaniu nagród pani Ewelina Falba przedstawiła swój pomysł na miejsce wypoczynku dla dzieci podczas przerw. Zaprezentowała wcześniej przygotowane i pomalowane skrzynki, które będą służyły jako siedziska i stoliki podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Dziękujemy serdecznie pani Ewelinie za przygotowanie skrzynek, pani Zuzannie Cybulskiej za zaopatrzenie w kolorowe farby oraz rodzicom pani Ewie Łukaszewskiej i pani Annie Partacz za dostarczenie skrzynek. Punktem kulminacyjnym było wspólne wyjście na plac przed szkołą, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. Tradycyjnie spalono Marzannę, a dzieci radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę. Na zakończenie uczniowie zapisywali na tablicy ściennej, z czym kojarzy im się wiosna. W radosnych nastrojach impreza ta nie tylko zintegrowała społeczność szkolną, ale była też świetną zabawą.
Jutro, 21 marca odbędą się w naszej szkole obchody Pierwszego dnia wiosny. Z tej okazji tradycyjnie uczniowie klasy VI przygotowali Marzannę. Akcja sprawiła uczniom dużo zabawy i radości. Marzanna jest już gotowa Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
19 marca w naszej szkole odbył się Dzień otwarty. Przygotowane atrakcje zaprezentowano w godzinach popołudniowych, między 15.00 a 17:00. Zaplanowano projekcję multimedialną oraz gry i zabawy przeznaczone dla dzieci, które przyszły tego dnia obejrzeć szkołę. Można było też porozmawiać z nauczycielami szkoły. Dzieci oraz ich rodzice mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka naszej placówki. Przyszli mali uczniowie mogli zobaczyć: świetlicę, bibliotekę, halę sportową, szatnię oraz sale lekcyjne. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się sala zabaw. Dzieci chętnie skakały do basenu z piłeczkami, a także zjeżdżały na zjeżdżalni. Pobyt gości w naszej szkole dostarczył wszystkim wielu pozytywnych emocji. Szkoła Podstawowa w Kiełpinach to szkoła, która ma do zaproponowania szereg dodatkowych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez uczących tu nauczycieli, miłą i przyjazną atmosferę oraz przestronne sale lekcyjne. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o naszej szkole przygotowanej przez panią Ewelinę Falbę prezentacja_szkola.pdf
Dnia 16 marca naszą szkołę odwiedził sołtys wsi Kiełpiny pan Łukasz Machujski. W związku z tym, że 11 marca w Polsce obchodzimy Dzień Sołtysa uczennice z Samorządu Uczniowskiego wręczyły panu Łukaszowi dyplom. Wręczony dyplom był nie tylko wyrazem uznania, ale też podziękowaniem za przekazane w styczniu przez pana sołtysa nagrody na bal karnawałowy oraz pomoce dydaktyczne dla szkoły.
Zbliża się wiosna i w związku z tym w naszej szkole zrobiło się kolorowo. Z inicjatywy nauczycieli pani Eweliny Falby i pani Zuzanny Cybulskiej powstały piekne dekoracje, które dzisiaj zostały zawieszone na korytarzu szkolnym. Również w świetlicy szkolnej zrobiło się wiosennie. Pani Ewelina Falba, która jest opiekunem świetlicy dba o to, aby uczniowie spędzili tam czas w miłej i przyjemnej atmosferze.
W ramach Dni rozmaitości 16 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień św. Patryka. Dzień ten nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy i koncerty. Z okazji obchodów Dnia św. Patryka uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani na zielono. Każdy otrzymywał zieloną koniczynkę, symbolizującą chrześcijaństwo, którą można było przykleić na swoje koszulki. Chcąc przybliżyć naszym uczniom kulturę krajów anglojęzycznych pani Bożena Ossowska przeprowadziła dla klas 0-VI zajęcia na lekcjach języka angielskiego. Na korytarzu szkolnym przygotowała również gazetkę ścienną z ciekawymi informacjami. Podczas przerw uczniowie mieli możliwość posłuchania muzyki irlandzkiej. Niespodzianką dla wszystkich dzieci były zielone soki, które zakupiła Rada rodziców. Serdecznie dziękujemy RODZICOM - zawsze możemy na Nich liczyć! Społeczność szkolna chętnie włączyła się w obchody tego radosnego święta irlandzkiego.
14 marca 2017 roku w naszej po raz kolejny odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny. Data konkursu nie była przypadkowa, gdyż jest związana ze Światowym Dniem Liczby PI i wypada tuż po Dniu matematyki obchodzonym 13 marca. Uczniowie klasy V i VI wzięli udział w pisemnych testach, a spośród obu klas zostały wyłonione 3 najlepsze osoby. W drugiej konkurencji brali również udział uczniowie klas V i VI, zadaniem było zapamiętanie jak największej ilości cyfr po przecinku liczby Pi. Przygotowania trwały od początku semestru. Na uczniów, którzy wzięli udział w matematycznych zmaganiach czekały m.in. takie nagrody jak słuchawki, gra Jenga, układanka matematyczna oraz statuetka dla mistrza liczby Pi. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali długopisy oraz ołówki, a młodsi w ramach popularyzacji matematyki otrzymali linijki. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Lidzbarku oraz Firmę Falba Tech z Lidzbarka. WYNIKI KONKURSU przedstawiamy poniżej:
TEST:
I miejsce Paulina Marchlewska 90%
II miejsce Karol Puczyński 81%
III miejsce Cezary Lewandowski 54%
wyróżnienia Wiktor Ciesielski oraz Mateusz Osiński
Zapamiętywanie Liczby Pi
I miejsce Karol Puczyński zapamiętał 78 cyfr po przecinku
II miejsce ex aequao Paulina Marchlewska i Cezary Lewandowski zapamiętali po 36 cyfr po przecinku
10 marca w restauracji Zakątek w Podciborzu odbyło się uroczyste podsumowanie I edycji konkursu plastycznego dla przedszkolaków „Zima wokół nas”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur”. Z naszego oddziału przedszkolnego w konkursie wziął udział Kacper Jaroszewski z grypy 0B, który zajął III miejsce. Kacper otrzymał nagrodę rzeczową i dyplom. Serdecznie gratulujemy!
Nie tylko kobiety mają swoje święto, od niedawna w kalendarzu zagościł Dzień Mężczyzn. Tradycja tego święta zapoczątkowana została w 1999 r. My również obchodziliśmy w szkole Dzień Mężczyzn. Z tej okazji dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego złożyły wszystkich panom najserdeczniejsze życzenia. Uczennice obdarowywały pracowników szkoły oraz swych kolegów drobnymi upominkami.
9 marca o godzinie 9.00 dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy II pojechali do kina do Lubawy na bajkę pt.: „Balerina”. Film okazał się bardzo ciekawy. „Balerina” jest historią o spełnianiu marzeń i o tym, że sukces przychodzi tylko wtedy, kiedy ciężko na niego zapracujemy. Bajka kończy się szczęśliwie i optymistycznie. Dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń. Uczniowie opłacili zakup biletów do kina, natomiast dojazd sfinansowała Rada rodziców.
Kolejne warsztaty kulinarne (czwarte w tym roku szkolnym) prowadzone przez panią Barbarę Józefowicz odbyły się 8 marca. Rodzice ze swoimi pociechami przyrządzali soki i koktajle. Po raz kolejny uczestnicy zajęć poszerzyli swoją wiedzę kulinarną i spędzili miło czas. Soki i koktajle były pyszne!!! Zdjęcia z warsztatów w Albumie fotograficznym.
8 marca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy wręczyli wszystkim paniom pracujących w szkole kartki z życzeniami oraz czekolady, a dziewczynkom lizaki i drobne upominki. Wszystkie kobiety, małe i te duże mogły poczuć się w tym dniu wyjątkowo.
Dnia 1 marca wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu "Uratujmy krainę baśni". Uczniowie obejrzeli piękną opowieść o wartości baśni i bajek. Aktorzy opowiedzieli dzieciom zabawne, a jednocześnie ciekawe i pouczające historie. Przedstawienie miało również na celu zachęcenie uczniów do czytania książek. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały występ. Teatrzyk został sfinansowany przez Radę rodziców.
Na przełomie stycznia i lutego br. samorząd uczniowski zorganizował zbiórkę na rzecz schroniska dla zwierząt w Lidzbarku. Uczniowie z ochotą przyłączyli się do akcji. Zebrano: 5 puszek karmy mokrej, 3 op. kaszy, 2 op. makaronu, 2 ręczniki, koc, 5 zabawek, 2 miski i 45 kg. karmy suchej. W piątek 24 lutego, dzięki uprzejmości rodzica uczniów naszej szkoły Oliwii i Alana, pani Ewy Łukaszewskiej zebrane dary rzeczowe zostały zawiezione do schroniska. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w zbiórkę.
Tłusty Czwartek w kalendarzu to ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. W naszej szkole także nie zapomnieliśmy o tradycji Tłustego Czwartku. Przedstawiciele samorządu szkolnego wraz z opiekunem, na długiej przerwie częstowali uczniów pysznymi pączkami zakupionymi przez szkołę. Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. W naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 22 lutego. Dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycieli szkoły zostały zorganizowane zajęcia z udziałem rodziców poświęcone językowi polskiemu. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o naszym języku narodowym, spróbować swoich sił wypowiadając łamańce językowe i układając cytaty znanych Polaków. Najmłodsi, którzy jeszcze nie umieją czytać układali puzzle – okładki znanych książek. W ramach realizacji programu Szkoła Wierna Dziedzictwu pani Zuzanna Cybulska przybliżyła uczniom zagadnienia związane z gwarą lubawską. Chętne dzieci wymieniały znane im słowa. Na zakończenie odbyło się czytanie bajki dla dzieci przez tatę ucznia oddziału przedszkolnego, pana Sławomira Józefowicza. Za aktywny udział uczniowie otrzymali ulotki zachęcające do poprawnego posługiwania się językiem polskim oraz drobne upominki. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie i zaangażowanie.
Marzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku. Co jakiś czas na www.marzycielskapoczta.pl zamieszczane są profile chorych dzieci z całej Polski, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. W profilach dzieci znajdują się adresy pocztowe, pod które każdy może napisać. Taką akcję rozpoczęliśmy w naszej szkole 21 lutego. Pierwsze listy już zostały napisane. Uczniowie poszczególnych klas z wychowawcami wybrali profile chorych dzieci i napisali listy. Listy, kartki i upominki dodadzą dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy. Zachęcamy do udziału!
14 lutego zorganizowaliśmy w szkole Dzień zakochanych potocznie zwany WALENTYNKAMI. Uczniowie mogli przesłać sobie słowa sympatii dzięki specjalnie utworzonej walentynkowej poczcie przygotowanej przez samorząd uczniowski. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły w tym dniu założyli czerwony element ubioru. Wszyscy otrzymali niespodziankę w postaci lizaka serduszko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Jak co roku, podczas ferii zimowych w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia. Odbywały się one od poniedziałku do piątku, w pierwszym tygodniu ferii. Przeznaczone były dla chętnych dzieci, które spędzają ferie w domu. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli szkoły uczniowie spędzili je bezpiecznie, ciekawie i aktywnie. Każdego dnia na uczestników zimowiska czekały nowe atrakcje. Podczas zajęć uczestnicy otrzymywali poczęstunek. W poniedziałek 23 stycznia przyjechali do szkoły pracownicy Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, którzy przeprowadzili zajęcia plastyczne pt.: „Zielony detektyw – co to za zwierzę”. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, a w wykonanie prac włożyli dużo pomysłowości i zaangażowania. Kolejnego dnia odbyły się warsztaty kulinarne, które odbywają się w szkole cyklicznie. Tym razem Pani Barbara Józefowicz, rodzic ucznia naszej szkoły zaproponowała przygotowanie „Kulek mocy”. Podczas zajęć kulinarnych dzieci z rodzicami świetnie się bawili. Na zakończenie spotkania wszyscy razem zasiedli przy herbacie i kawie, delektując się przygotowanymi przysmakami. Przepis na kulki_mocy.docx. W środę uczniowie uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy. Pielęgniarka szkoły pani Aldona Kordalska przeprowadziła pogadankę oraz warsztaty praktyczne na fantomach. Dzieci obejrzały też film o pierwszej pomocy. Nauczyciele szkoły przygotowali informacje, jakie czynności należy wykonać podczas udzielania pierwszej pomocy, które zostały umieszczone na stopniach schodów przy wejściu do szkoły. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali pamiatkowe książeczki "Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy". Czwartek był dniem z książką. Tym razem do współpracy zaproszono panią Renatę Piotrowska bibliotekarkę Filii bibliotecznej w Kiełpinach i odbyła się promocja czytelnictwa. Dzieciom bardzo spodobało się „Czytanie w namiocie”. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu nauczyciele oraz pani bibliotekarka czytały dzieciom bajki. Uczniowie mieli również możliwość uczestniczenia w rozrywkach umysłowych, grach i zabawach. Ostatni dzień wypoczynku podczas ferii zimowych upłynął na sportowo. Ćwiczenia i zawody sportowe wywołały dużo pozytywnych emocji. Wolny czas od nauki uczniowie naszej szkoły spędzili bardzo ciekawie i miło. Interesujące zajęcia o walorach kształtujących uchroniły dzieci przed częstym zjawiskiem nudy.
Tuż przed feriami zimowymi, 20 stycznia odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Na bal przybyli nie tylko uczniowie szkoły, ale również młodsze dzieci spoza szkoły z rodzicami. Na początku pani dyrektor Gabriela Marcinkowska wszystkich serdecznie przywitała. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek, zarząd Stowarzyszenia Opoka oraz nasza pielęgniarka pani Aldona Kordalska. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego grupy 0B zaprezentowały piękny program artystyczny, który nagrodzono gromkimi brawami. Pan Burmistrz w swoim wystąpieniu podziękował za zaproszenie oraz wręczył pani dyrektor upominek w postaci laminarki, która bardzo przyda się w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy za otrzymamy podarunek. Nauczyciele szkoły dołożyli wszelkich starań, by tego dnia szkoła, za sprawą wyjątkowych dekoracji w postaci balonów, serpentyn oraz różnorodnych kolorowych ozdób wyglądała zjawiskowo. Pięknie udekorowane korytarze wprowadzały dzieci w wesoły nastrój zachęcający do wspólnej zabawy. Do tańca przygrywał pan Dawid Grochowalski ze Słupa. Z uczniami bawili się wspólnie nauczyciele i rodzice. Muzyka i tańce przeplatane były zabawami i konkursami z nagrodami. Atrakcją podczas balu była loteria fantowa, każdy los wygrywał, a wśród zakupionych losów wylosowano szczęśliwy numerek. Szczęśliwcem okazał się Michał Kleist z klasy V i otrzymał nagrodę w postaci piłki do skakania. Dzieci przebrane były w piękne kolorowe stroje. Były królowe i księżniczki, nie zabrakło też Batmanów, piratów, rycerzy, czy też różnych zwierząt. Na nasz bal zawitały: misie, tygryski, motyle. Za strój karnawałowy dzieci zostały nagrodzone breloczkami. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie wspaniałych i barwnych strojów karnawałowych dla swoich dzieci. Podczas przerwy w zabawie można było udać się na poczęstunek przygotowany przez rodziców, którym serdecznie i jeszcze raz dziękujemy!!! Na koniec zabawy do szkoły zawitał Mikołaj i wręczył wszystkim paczki sfinansowane przez Radę Rodziców oraz Stowarzyszenie OPOKA w Kiełpinach. Dzieciom młodszym spoza szkoły paczki przygotowali rodzice. Jak zawsze Mikołaj nie zapomniał o pracownikach szkoły, oni również otrzymali upominki. Uczestnicy balu wrócili do domów bardzo zadowoleni i szczęśliwi. Zabawa przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.