22 czerwca był w naszej szkole „dniem z wychowawcą”. Na początku, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się prelekcja na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać dzieci w czasie letniego wypoczynku, którą poprowadził dzielnicowy Jarosław Zalewski z Posterunku Policji w Lidzbarku. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, na drodze, uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa oraz kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego. Gość rozmawiał z uczniami na temat, jak bezpiecznie spędzić czas wolny i ustrzec się przed czyhającymi niebezpieczeństwami. Na zakończenie pogadanki pan policjant rozdał dzieciom ulotki. Uczniowie obejrzeli również filmik o bezpieczeństwie podczas wakacji i sporządzili plakat BEZPIECZNE WAKACJE. Następnie zostały wręczone nagrody zwycięzcom w przeprowadzonych konkursach szkolnych. W czerwcu odbyły się trzy konkursy. Lista zwycięzców: konkurs Wiedzy o Lidzbarku i Gminie Lidzbark: I miejsce Karol Puczyński, II miejsce Oliwia Łukaszewska, III miejsce Cezary Lewandowski; Mistrz Ortografii w klasie V Szymon Jaroszewski, w klasie VI Cezary Lewandowski; konkurs plastyczny „Ulubiony bohater książkowy”: oddział przedszkolny grupa 0A Dominik Partacz, grupa 0B Zuzanna Szczepańska, klasa II Karolina Węgrzynowska, klasa III Karolina Truszczyńska, klasa V Kamil Labicki, klasa VI Karolina Brzozowska. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy drobne nagrody pocieszenia. W kolejnej części dnia, w ramach Szkolnego Dnia Muzyki, poszczególne klasy prezentowały wcześniej przygotowane piosenki ulubionych zespołów muzycznych. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności scenicznych i artystycznych. Podczas występów było dużo zabawy i śmiechu. Czwartek był w naszej szkole dniem pełnym atrakcji.
W czwartek, 22 czerwca wychowawczyni klasy III pani Dorota Waleśkiewicz zorganizowała dla swoich wychowanków i ich rodziców wycieczkę rowerową, Trasa wycieczki przebiegała z Kiełpin nad jezioro w Wąpiersku. Podczas przejazdu dzieci oglądały wspaniałe widoki oraz podziwiały przyrodę. Dzięki uprzejmości sołtysa wsi Wąpiersk pani Hanny Krezymon, nad jeziorem zorganizowano grila. Aktywna forma spędzania wolnego czasu w połączeniu ze słoneczną pogodą, spodobała się wszystkim uczestnikom wycieczki.
We wtorek 20 czerwca uczniowie klas 0-V wybrali się na całodniową wycieczkę do Solca Kujawskiego. Pogoda dopisała, więc dzieci spędziły dzień pełen zabaw i atrakcji w Jura Parku. Na początku przeszły ścieżką dydaktyczną poznając różnorodne, naturalnej wielkości dinozaury. Następnie w kinie dzieci obejrzały film pt.: „Smoki a paleontologia”. Miały też możliwość zobaczyć ogromne owady w Parku Owadów i piękne okazy roślin w Ogrodzie Botanicznym. Z dużym zaciekawieniem uczestnicy wycieczki wysłuchali opowieści o prehistorii w Muzeum Ziemi. Na zakończenie dzieci bawiły się w parku rozrywki, co przyniosło im dużo radości. Pomimo zmęczenia wszyscy wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
W naszej szkole czerwiec to miesiąc wycieczek. Wychowawcy organizują dla uczniów wyjazdy oraz wypoczynek na świeżym powietrzu. We wtorek 20 czerwca uczniowie klas 5 i 6 pod opieką pani Bożeny Ossowskiej i pani Eweliny Falby pojechali na rowerową wycieczkę do Hartowca. Pogoda dopisała, więc uczestnicy z ochotą wyruszyli na letnią przygodę.
Powoli tradycją w naszej szkole stało się przygotowywanie przez uczniów dekoracji okien przed Świętem Bożego Ciała. Każdy oddział klasowy wraz z katechetką ciężko pracował na lekcjach religii, by w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej budynek Szkoły prezentował się pięknie i zgodnie z tradycją. Okna ozdobiły symbole eucharystyczne mające przechodniom mówić o naszym przywiązaniu do Chrystusa.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w regionalnym konkursie dla młodzieży szkolnej „MÓJ LAS” XXX edycja 2016/2017 organizowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligę Ochrony Przyrody. Uczeń klasy V Michał Kleist wykonał pracę na temat: „Drzewa i jego funkcje w przyrodzie” i otrzymał WYRÓŻNIENIE. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 czerwca w Nadleśnictwie Lidzbark. Gratulujemy!
W piątek 9 czerwca uczennice naszej szkoły: z klasy II Anna Sadowska i z klasy III Karolina Truszczyńska brały udział w V Gminnym Konkursie Ortograficznym w Lidzbarku. Uczniowie rozwiązywali zadania konkursowe i zmierzyli się z pułapkami ortograficznymi. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury. Karolina w swojej kategorii wiekowej poradziła sobie super i zajęła II miejsce. SERDECZNIE GRATULUJEMY! Do konkursu uczennice przygotowywały wychowawczynie klas: Karolinę pani Dorota Waleśkiewicz, Anię pani Irena Machujska.
Uczniowie naszej szkoły bardzo lubią pomagać potrzebującym, w związku z tym włączają się w szereg akcji. W tym roku szkolnym zorganizowano akcję "Nakręcamy się na nakrętki". Uczniowie podołali zadaniu i zebrali bardzo dużo nakrętek. Charytatywne przedsięwzięcia uwrażliwiają dzieci na potrzeby innych, integrują środowisko, uczą empatii, większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za pomoc i aktywny udział. 12 czerwca nakrętki odebrała od nas pani Dorota Kraszewska z Kotów. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Wiktora Zalewskiego. Jednak to nie koniec przedsięwzięcia, bo od nowego roku szkolnego wznowimy akcję.
W dniu 27 kwietnia uczniowie klasy VI zobowiązali się do realizacji projektu: Kapliczki i krzyże przydrożne w naszej "Małej Ojczyźnie". Spisano kontrakt z nauczycielem. Na lidera grupy wyznaczono Czarka Lewandowskiego. Zostały przydzielone zadania, według umiejętności i zainteresowań, poszczególnych uczniów. Wydzielono cztery grupy: 1 GRUPA: Karolina Brzozowska i Oliwia Łukaszewska - dziewczęta wykonały dokumentację fotograficzną występujących na terenie kapliczek i krzyży przydrożnych oraz miejsc pamięci; 2 GRUPA: Karolina Sołobodowska i Mateusz Osiński - przygotowali plakat kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Kiełpinach, napis informujący o projekcie oraz zaproszenie; 3 GRUPA: Czarek Lewandowski i Krzysztof Malinowski nanieśli na mapki informacje o miejscach występowania kapliczek i krzyży przydrożnych; 4 GRUPA: Kacper Konopka i Karol Puczyński przedstawili prezentację, w której opisali poszczególne obiekty. Uczniowie z zaangażowanie włączyli się w realizację projektu, aktywnie ze sobą współpracowali. Głównym źródłem informacji o kapliczka i krzyżach przydrożnych była strona internetowa parafii w Kiełpinach. Prezentacja projektu odbyła się 8 czerwca 2017 r. Na prezentację zostali zaproszeni koleżanki i koledzy z klasy V. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji i obejrzeli wystawę. Projekt miał na celu zapoznanie uczniów z obiektami kultu religijnego na terenie przez nich zamieszkałym. Miał zachęcić do poznawania swojego regionu oraz wzbudzić szacunek dla dokonań przodków. Uczniów do projektu przygotowała Gabriela Marcinkowska. Kapliczki_i_krzyze_przydrozne.pptx
5 czerwca najstarsi uczniowie naszej szkoły tj. klasa V i VI udali się na wycieczkę wraz ze swoimi wychowawczyniami panią Eweliną Falba oraz panią Bożeną Ossowską. Głównym celem wyjazdu była dobra zabawa, ale również propagowanie zdrowego stylu życia, integracja oraz pokazanie uczniom, że niedaleko ich miejsca zamieszkania znajdują się ciekawe miejsca. Uczniowie spędzili dwie godziny w pobliskim Parku Linowym mieszczącym się w malowniczo położonym Górznie. Trasy w Parku są dostosowane do możliwości zarówno nowicjuszy jak i ekspertów w dziedzinie wspinaczki dzięki czemu każdy znalazł coś dla siebie. Wśród uczniów znalazło się dwóch bardzo odważnych i zwinnych przedstawicie każdej klasy, którzy z ogromną satysfakcją pokonali najtrudniejszą trasę. Wiele radości sprawił wszystkim zjazd tyrolką. Po wyczerpującej wspinaczce wszyscy udali się spacerkiem do położonej niedaleko parku wsi Fiałki w której czekało na nich rozpalone ognisko. Wszyscy ze smakiem skonsumowali kiełbaski i mieli chwilę na regenerację. Następnie uczniowie udali się na warsztaty mydlarskie. Dowiedzieli się jaka jest historia powstania mydła, jak było produkowane na początku oraz z czego się składa. Następnie przystąpili do produkcji wspólnego mydła. Każda z trzech grup wybrała zapach oraz kolor mydełka z którego powstało jedno wspólne ogromne dzieło. Następnie uczniowie przystąpili do wykonywania własnych unikalnych mydełek. Mogli wybrać kształt, zapach oraz dodatki naturalne. Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
W poniedziałek 5 czerwca odbyły się w naszej szkole ostatnie już warsztaty kulinarne organizowane w ramach programu „Odżywiam się zdrowo”. Pomysłodawczynią cyklu warsztatów była pani Dorota Waleśkiewicz. Poprowadziła je jak zwykle pani Barbara Józefowicz. Tym razem uczniowie z rodzicami przyrządzali deser serowo - truskawkowy. Była to dla dzieci ogromna frajda. Zwieńczeniem była degustacja deserów. Były bardzo pyszne! Przepis na deser oraz dodatkowo na lody bananowe pobierzecie tutaj deser_warstwowy_z_truskawkami_i_lody.docx Na warsztatach od października 2016 r. do dnia dzisiejszego dzieci odkrywały tajniki zdrowej, domowej kuchni. Nabywały prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych. Ponadto uczyły się rozpoznawania smaków oraz dbałości o porządek. Serdecznie dziękujemy pomysłodawczyni oraz prowadzącej warsztaty kulinarne. Warsztaty były dla dzieci bardzo ciekawym doświadczeniem.
Uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie od Expo Mazury S.A. na Ścieżkę Historyczno - Edukacyjną Szlakiem Oręża Polskiego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem został objęty przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie, natomiast głównym sponsorem i mecenasem imprezy została Polska Grupa Zbrojeniowa. Uczniowie klas V i VI, pod opieką pani dyrektor Gabrieli Marcinkowskiej i pani Zuzanny Cybulskiej wybrali się do Ostródy w piątek 2 czerwca. Wydarzenie, w którym wzięli udział nasi uczniowie było nie tylko prezentacją produktów i usług związanych z wojskowością, ale także propagowało patriotyczne wartości i świadomość narodową. Ścieżka Histryczno-Edukacyjna była jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce, gdzie można było aktywnie poznać militarną Historię Polski od czasu Piastów aż po współczesność. Każdy uczestnik ścieżki mógł dotknąć historii - poznać życie pierwszych Słowian, bliżej zapoznać się z historią husarii czy dowiedzieć się jakim orężem toczone były bitwy pierwszej i drugiej Wojny Światowej. Uczniowie mieli możliwość strzelić ze średniowiecznego łuku, przymierzyć zbroję, skorzystać z wielu symulatorów czy poruszać się samodzielnie po „Labiryncie Historycznym (Legiony 1914 – 1918)”. Dla naszej wycieczki dostępne było również kino, wyświetlające filmy historyczne. Żywa lekcja historii była dla naszych uczniów bardzo ciekawa, pouczająca i niezwykle emocjonująca. Wyjazd na Ścieżkę Historyczno-Edukacyjną był wyjątkową okazją do niezwykłej podróży w czasie przez polską historię.
W naszej szkole Dzień Dziecka obchodzony jest co roku bardzo uroczyście. Już od dawna trwają plany i przygotowania, aby czas spędzony w szkole upłynął przyjemnie i ciekawie. W tym dniu nie odbywają się zajęcia lekcyjne, a uczniowie przychodzą bez zeszytów i książek. Wszyscy uczniowie zawsze z niecierpliwością oczekują tego dnia. Również w tym roku czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Pierwsza godzina lekcyjna odbyła się wg planu, jednak nie były to zwyczajne zajęcia. W rolę nauczycieli wcielili się uczniowie! Sprawiło im to dużo satysfakcji i radości. Następnie odbyły się gry, zabawy i konkurencje sportowe. Po zakończeniu wszystkich gier i rozgrywek sportowych nasi uczniowie zebrali się przed szkołą i razem z rodzicami uczestniczyli w Marszu dla Życia i Rodziny. Wszyscy wyszli na wieś z plakatami promującymi rodzinę. Uczestnicy śpiewając piosenkę „Wszystkie dzieci nasze są” zwracali uwagę, że RODZINA jest najważniejsza w życiu każdego człowieka, zapewnia szczęście, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie w trudnościach. Po powrocie pani dyrektor złożyła dzieciom najlepsze życzenia z okazji ich święta - dużo radości, beztroskiej zabawy i samych celujących ocen na świadectwie. Następnie uczniowie obejrzeli przedstawienie kukiełkowe pt.: „Nie ma tego złego” w wykonaniu rodziców oraz nauczycieli. Teatrzyk był dla dzieci ogromną niespodzianką. Każdy występujący doskonale wcielił się w swoją rolę. W efekcie dorośli zaprezentowali się znakomicie, wzbudzając wśród publiczności zachwyt i podziw. W rolę pacynek wcielili się: Zebra i Czerwony Kapturek – p. Zuzanna Cybulska, Jaś, Wilk i Krasnal – p. Ewelina Falba, Małgosia – p. Magdalena Gurzyńska, Czarownica – p. Agnieszka Witkowska, Król i Myśliwy – p. Dorota Waleśkiewicz, Królowa - p. Barbara Józefowicz, Krasnal i Dratewka - p. Beata Loźniewska, Smok i Babcia – p. Beata Zelma. Pani dyrektor serdecznie podziękowała rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie oraz przygotowanie przedstawienia, a zwłaszcza pani Dorocie Waleśkiewicz, która była pomysłodawczynią przedsięwzięcia. Po występach zostały rozdane nagrody zwycięzcom poszczególnych gier i zawodów sportowych oraz wcześniej przeprowadzonych: konkursu języka angielskiego i quizu o zdrowym stylu życia. W konkursie języka angielskiego najlepsi okazali się: klasa II 1 miejsce Izabela Piórkowska, 2 miejsce Ewelina Jagodziewska, 3 miejsce Agata Skręta; klasa III 1 miejsce Amelia Gurzyńska, 2 miejsce Anna Piórkowska, 3 miejsce Karolina Truszczyńska; klasa V 1 miejsce Andżelika Nadolska, 2 miejsce Michał Kleist, 3 miejsce Paulina Marchlewska; klasa VI 1 miejsce Karol Puczyński, 2 miejsce Karolina Brzozowska, 3 miejsce Oliwia Łukaszewska. W quizie o zdrowym stylu życia zwyciężyli: klasa II Karolina Węgrzynowska, klasa III Nikola Wielgszyńska i Jakub Kruszewski, klasa V Michał Kleist, klasa VI Krzysztof Malinowski. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia. Kolejnym punktem dnia było ognisko z kiełbaskami. Atrakcją były balony oraz bańki mydlane. Niespodziankę dla naszych dzieci przygotowała również Rada rodziców, która zakupiła piaskownicę. Natomiast organ prowadzący szkołę Stowarzyszenie Opoka sfinansowało zakup zabawek do piaskownicy. Społeczność szkolna serdecznie dziękuje za podarunki. Nastrój dzieci tego dnia zawsze jest miły i pogodny. Nikt nie narzeka na nudę. Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji w albumie fotograficznym.
Tradycją stało się, że uczniowie naszej szkoły w maju, który jest miesiącem poświęconym Maryi, odwiedzają wraz z katechetką miejscowe kapliczki i krzyże. Nie inaczej było w tym roku. Kiedy warunki pozwalały, jedna lekcja religii w danym oddziale była przeznaczona na spotkanie modlitewne przy figurze lub krzyżu. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klasy VI odwiedzili kapliczkę maryjną w centrum Kiełpin, grotkę przy plebanii, krzyż i figurę Chrystusa Króla przy kościele, figurę Serca Pana Jezusa, przy której znajduje się Dąb Pamięci, a także krzyż przy drodze na Wąpiersk.
W ramach programu Szkoła wierna dziedzictwu pani dyrektor Gabriela Marcinkowska zaprosiła do naszej szkoły pana Macieja Czarkowskiego wnuka ppor. Leona Czarkowskiego. 31 maja pan Maciej odwiedził naszą szkołę i przeprowadził pogadankę w klasach V i VI. Przybliżył uczniom historię życia ppor. L.Czarkowskiego. Na zajęcia przywiózł wiele ciekawych, rodzinnych pamiątek. Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali opowieści pana Czarkowskiego.
Uczennice z klasy trzeciej wzięły udział w Powiatowym Konkursie Literackim „Krajobrazy słowa” 2017 zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku. Prace na konkurs napisały: Amelia Gurzyńska, Nadia Rynkiewicz i Karolina Truszczyńska. We wtorek 30 maja ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody. Amelka Gurzyńska napisała piękne opowiadanie pt.: "Czy małe dzieci to też ludzie?" i w swojej kategorii wiekowej zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
We wtorek 30 maja uczniowie klasy 5 kontynuowali realizacje projektu Lekcje z klasą. Na spotkaniu z panią dyrektor uczniowie zadawali pytania związane z finansami szkolnymi. Na zajęciach dowiedzieli się jak funkcjonuje budżet szkolny, skąd szkoła pozyskuje pieniądze. Ustalili również swój cel: chcą uzbierać sumę pieniędzy równoważną wartości gry MONOPOLY. Następnie wypisali działania dzięki, którym pozyskają fundusze na w/w cel.
Uczniowie klasy piątej pod kierunkiem wychowawczyni pani Eweliny Falby wzięli udział w zajęciach Lekcje z klasą, w ramach projektu stworzonego przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Uczniowie podzieleni na dwie grupy zaprojektowali zjeżdżalnie wodne. Wykorzystać mogli jedynie papier, słomki do napojów, spinacze i plastelinę. Powstały bardzo ciekawe prace . Wykonane przez dzieci zadanie było pierwszym etapem projektu. W dalszej części uczniowie zajmą się pojęciem budżetu obywatelskiego w szkole. Podczas lekcji dzieci uczyły się, jak pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje oraz dobrze komunikować się ze sobą. Te umiejętności są niezbędne do dobrego funkcjonowania w przyszłości. Lekcje z klasą zostały objęte patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
23 maja, we współpracy z Filią Biblioteczną w Kiełpinach w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski w klasie III pt.: "W krainie wierszy". Na wstępie wychowawczyni klasy pani Dorota Waleśkiewicz przedstawiła uczestników konkursu. W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów: Anna Piórkowska, Karolina Truszczyńska, Nikola Wielgoszyńska, Wiktoria Sadowska, Dominik Labicki i Daniel Lewandowski. Na występy zostały zaproszone dzieci z oddziału przedszkolnego - grupa 0B. Publiczność z zainteresowaniem wsłuchała recytacji. Po występach jury w składzie: pani Renata Piotrowska bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Kiełpinach oraz pani Beata Loźniewska sekretarka szkoły wyłoniło 3 miejsca: I miejsce Dominik Labicki, II miejsce Anna Piórkowska, III miejsce Karolina Truszczyńska. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Głównym celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich i prezentacja umiejętności uczniów.
W piątek 19 maja odbył się w naszej szkole DZIEŃ PROFILAKTYCZNY pod hasłem „Dbajmy o zdrowie”. Na wstępie dyrektor szkoły pani Gabriela Marcinkowska przywitała przybyłych rodziców i poprosiła prowadzących panią Ireną Machujską i panią Ewę Kosińską o przedstawienie programu dnia. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt.: Żyjmy zdrowo”. Z każdej klasy wybrano najładniej wykonaną pracę. Nagrody otrzymali: oddział przedszkolny grupa 0A Natalia Lidke, oddział przedszkolny grupa 0B Magdalena Karczewska, klasa II Anna Sadowska, klasa III Daniel Lewandowski, klasa V Paulina Marchlewska, klasa VI Oliwia Łukaszewska. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczniowie nagrody pocieszenia. Program profilaktyczny uświetnił występ dzieci z oddziału przedszkolnego grupy 0A oraz uczniów klasy II i V, którzy zaprezentowali inscenizację o zdrowym stylu życia. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Uczniowie mieli również możliwość spróbowania swoich sił podczas zabawy ruchowej „Głowa, ramiona, kolana, pięty...”. Podczas tańca było dużo zabawy i śmiechu. Kolejnym punktem programu były warsztaty kulinarne. Uczniowie w poszczególnych klasach przygotowywali kanapki, które później prezentowali i omawiali ich wartości odżywcze. Kolorowe kanapki wyglądały smakowicie! Największe wrażenie podczas prezentacji kanapek zrobiła klasa III. Następnie dzieci otrzymały soki i w swoich salach lekcyjnych skonsumowały przygotowane kanapki. Po śniadaniu przeprowadzono quiz o zdrowym stylu życia, którego wyniki poznamy w Dniu dziecka. Na zakończenie wszyscy obejrzeli film dotyczący zdrowego odżywiania. Celem organizacji dnia profilaktycznego było uświadomienie uczniom, że dzięki przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia można nie tylko poprawić ogólne samopoczucie, lecz także uniknąć rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia i wiele innych.