Tłusty Czwartek w kalendarzu to ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. W naszej szkole także nie zapomnieliśmy o tradycji Tłustego Czwartku. Na długiej przerwie pani Ania częstowała uczniów pysznymi pączkami zakupionymi przez szkołę. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.
We wtorek, 6 lutego wychowawca klasy 6, pani Ewelina Falba zorganizowała dla swoich wychowanków wyjazd do Lidzbarka na lodowisko. Okazało się, że pomysł był trafiony, bo uczniowie klasy 6 byli bardzo zadowoleni. Mimo że niektórzy mieli po raz pierwszy na nogach łyżwy, wszyscy weszli na taflę i jeździli całkiem nieźle. Dzieci bardziej obeznane z tą formą aktywności, świetnie radziły sobie pod względem techniki i umiejętności. Nie obyło się bez upadków, czasem przydała się koleżeńska pomoc. To była prawdziwa frajda. Warto zaznaczyć, że uczniowie skorzystali z lodowiska bezpłatnie.
Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 6 lutego, z tej okazji uczniów naszej szkoły odwiedził pan dzielnicowy aspirant Jarosław Zalewski oraz starszy sierżant Agnieszka Domińska. Przeprowadzili dla uczniów kl. IV-VII pogadankę o bezpieczeństwie i zagrożeniach czyhających w sieci. Pan policjant przedstawił również uczniom zadania dzielnicowego, a także jak się z Nim skontaktować. Pani dyrektor otrzymała plakat, na którym są umieszczone dane kontaktowe naszego dzielnicowego: imię i nazwisko, telefon i adres e-mail. Plakat zostanie umieszczony w widocznym miejscu w szkole. Ponadto, w tym tygodniu na zajęciach świetlicowych oraz informatyce, pani Ewelina Falba będzie przypominała uczniom, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.
Jak co roku, podczas ferii zimowych w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia. Odbywają się one od poniedziałku do piątku, w pierwszym tygodniu ferii. Przeznaczone są dla chętnych dzieci, które spędzają ferie w domu. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli szkoły uczniowie spędzą je bezpiecznie, ciekawie i aktywnie. Każdego dnia na uczestników zimowiska czekają nowe atrakcje. W poniedziałek, 22 stycznia odbyły się zajęcia plastyczne. Pod kierunkiem pani Natalii Żurek i pani Anny Aniszewskiej dzieci malowały farbami na folii, zrobiły gniotki oraz maski karnawałowe. Wtorek był dniem "na sportowo". Zajęcia na hali sportowej zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Ćwiczenia i zawody sportowe prowadzone przez panią Bożenę Ossowską i panią Zuzannę Cybulską wywołały u dzieci dużo pozytywnych emocji. Po zajęciach w szkole, wychowawcy klas IV i VII zorganizowali dla swoich uczniów wyjazdy na łyżwy i pizzę. Kolejnego dnia przyjechał do szkoły pracownik Welskiego Parku Krajobrazowego pan Arkadiusz Abramowski, którzy przeprowadził zajęcia pt.: „Skarby rzek i jezior – królestwo ryb”. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, a w wykonanie prac włożyli dużo pomysłowości i zaangażowania. Następnie dyrektor szkoły, pani Gabriela Marcinkowska zaprosiła dzieci do gry w szachy. W czwartek zajęcia dla uczniów przygotowały panie: Ewelina Falba i Irena Machujska. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w rozrywkach umysłowych, grach i zabawach zespołowych. Ostatni dzień zimowisk upłynął aktywnie i wesoło. Pani Beata Zelma i pani Agnieszka Witkowska przeprowadziły szereg zabaw i pląsów. Dzieci miały też możliwość aktywnej rozrywki podczas gier ruchowych na PlayStation. Wolny czas od nauki uczniowie naszej szkoły spędzili bardzo ciekawie. Interesujące zajęcia uchroniły dzieci przed zjawiskiem nudy. Zapraszamy do obejrzeia zdjęć.
Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w akcji Góra Grosza. W tym roku to już XVIII edycja tej akcji. Pomagajmy dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone. Skarbonka została otwarta, a pieniądze przeliczone. W tym roku zebraliśmy kwotę 64,71 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.
W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowano w naszej szkole zbiórkę na rzecz przytuliska w Lidzbarku. Uczniowie z ochotą przyłączyli się do akcji. 23 stycznia zebrane dary rzeczowe zostały zawiezione do schroniska. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w zbiórkę.
W sobotę, 20 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci z klas 0-VII. Pani Beata Zelma i pani Ewelina Falba zadbały, aby korytarz szkolny zamienił się w salę balową. Na początku swoim występem zachwyciły nas najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego, z grupy 0A. Ogromne brawa otrzymali też uczniowie klasy 1, którzy zatańczyli twista. Dzieci przygotowane były pod kierunkiem pani Natalii Żurek i pani Anny Aniszewskiej. Po występach rozpoczęły się pląsy! Bogaty program zabaw i konkursów sprawił, iż żadne dziecko się nie nudziło. Dzieciaki wystąpiły w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach przygotowanych przez rodziców. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, aniołki, rycerze i różne zwierzątka. Wiele śmiechu było podczas konkursu tańca z balonikiem. W przerwach, zabawę umilał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz kiermasz książek. Tego dnia nie brakowało wielu emocji, radości i euforii, nie obyło się też bez niespodzianek. Na bal zawitał przemiły gość, maskotka Gminy Lidzbark - Jednorożec WELUŚ. Dzieci były zachwycone! Weluś zachęcał do zabawy i można było sobie zrobić z nim zdjęcie. Oczywiście chętnych nie brakowało. W naszej placówce bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w organizację balu oraz panu Dawidowi Grochowalskiemu, tacie Szymona i Macieja za bezpłatną oprawę muzyczną.
Tradycyjnie, z okazji Dnia Babci i Dziadka przybyli do naszej szkoły szczególni goście. 18 stycznia uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami przygotowali dla babć i dziadków uroczystość. Na początku dzieci zaprezentowały program artystyczny. Każda z klas przygotowała inscenizacje, wierszyki, piosenki i tańce. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Piękne występy dzieci nagrodzono gromkimi brawami. Jako wyraz wdzięczności babcie i dziadkowie otrzymali drobne upominki własnoręcznie wykonane przez swoje wnuki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i życzymy życia najdłuższego, szczęścia i zdrowia dobrego! W imieniu rady rodziców serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację tej uroczystości. Dzięki Państwa pomocy spotkanie nabrało prawdziwie rodzinnego charakteru. Zapraszmy do obejrzenia fotorelacji w albumie fotograficznym.
Od listopada realizujemy w naszej szkole projekt pt.: "Polska - tu mieszkam". Na początku roku szkolnego, każda klasa wylosowała region Polski. Zadaniem uczniów jest w atrakcyjny sposób przybliżyć wyjątkowość danej części naszego kraju. Tym razem swój projekt przedstawili uczniowie klasy IV. Ich zadaniem było zapoznać społeczność szkolną z ciekawą i barwną kulturą Kaszub. Do tego pięknego regionu Polski zabrała wszystkich wróżka Karolina. Uczniowie wysłuchali interesującej lekcji o zabytkach, kuchni i strojach ludowych. Przedstawiono też ciekawostki o tradycjach oraz zaprezentowano język kaszubski.
Tradycyjnie, od wielu już lat, 6 stycznia uczniowie naszej szkoły prezentują w kościele prafialnym p.w. św. Wawrzyńca w Kiełpinach JASEŁKA. Tak było i w tym roku. Dziękujemy pani katechetce pani Agnieszce Witkowskiej oraz uczniom za przygotowanie Jasełek, a przede wszystkim za poświęcony czas wolny. Serdecznie dziękujemy również wszystkim, którzy przybyli na występ. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Jak co roku w przeddzień przerwy świątecznej, w atmosferze bożonarodzeniowej, odbyła się u nas wigilia szkolna. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz wielu rodziców zasiedli w klasach by kolędować i częstować się świątecznymi przysmakami. Następnie cała społeczność szkolna spotkała się przy scenie i obejrzała przedstawienie pt.: „Opowieść wigilijna”. Na spotkaniu wigilijnym swoją obecnością zaszczycili nas zarząd Stowarzyszenia Opoka, ks. Stanisław Rybarczyk, księgowa pani Alina Stachewicz z mężem oraz Rada Rodziców. Na początku wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu córki pani Aliny, Wiktorii oraz jej koleżanki Alicji, które zagrały na saksofonie i klarnecie. Następnie uczniowie pod kierunkiem Pani Agnieszki Witkowskiej, w pięknie przygotowanej scenografii i strojach, przypomnieli nam, jakie wartości są w życiu najważniejsze. Oprawę muzyczną podczas śpiewu zapewnił nauczyciel muzyki pan Krzysztof Rychcik. Przedstawienie i zaśpiewane kolędy wprowadziły zebranych w miły, świąteczny nastrój. Urozmaiceniem podczas występów była gra na flecie przez uczennicę klasy IV Amelię Gurzyńską oraz kolędy zaśpiewane przy akompaniamencie ucznia klasy VI, Krzysia Malinowskiego. Na apelu zostały również wręczone nagrody w III Rodzinnym konkursie na najładniejszą ozdobę choinkową. Zwycięzcami okazali się: I miejsce Karolina Truszczyńska kl. IV, II miejsce Kacper Jaroszewski kl. I, III miejsce Andżelika Nadolska kl. VI. Ogromną niespodzianką dla uczniów była wizyta Mikołaja. Dzieci w naszej szkole są bardzo grzeczne i dlatego ponownie otrzymały prezenty. Mikołaj wręczył również upominki pracownikom szkoły. Na zakończenie wystąpiła pani dyrektor i życzyła wszystkim zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
Od listopada br. rozpoczęliśmy w naszej szkole Projekt pt.: "Polska - tu mieszkam". Na początku roku szkolnego, każda klasa wylosowała region Polski. Zadaniem uczniów jest w atrakcyjny sposób przybliżyć wyjątkowość danej części naszego kraju. Jako drudzy swój projekt przedstawili uczniowie klasy VI. Ich zadaniem było zapoznać społeczność szkolną z kulturą Warmii i Mazur. Uczniowie wysłuchali dużo ciekawostek. Nie zabrakło też informacji o kuchni i strojach. Na zakończenie zaśpiewano wspólnie kolędy. Dopełnieniem występu była ciekawa scenografia.
W środę, 20 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego - grupa 0A oraz uczniowie klasy I, zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekli świąteczne pierniczki. Z pomocą wychowawczyń, panią Natalią Żurek i panią Anną Aniszewską praca związana z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Dzieci mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według przygotowanego wcześniej przepisu. Wszystkim bardzo podobało się wykrawanie świątecznych kształtów: choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w kuchni. Po szkole unosił się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrem i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Marzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku. Co jakiś czas na www.marzycielskapoczta.pl zamieszczane są profile chorych dzieci z całej Polski, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. W profilach dzieci znajdują się adresy pocztowe, pod które każdy może napisać. Po raz kolejny taką akcję zorganizowaliśmy w naszej szkole. Wolontariusze wybrali profile chorych dzieci i napisali już pierwsze listy. Listy, kartki i upominki dodadzą dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy. Zachęcamy do udziału!
W środę, 12 grudnia uczniowie klas IV-VII pojechali wraz opiekunami do Lidzbarka na przedstawienie pt.: "Opowieść wigilijna". Piękna scenografia i profesjonalna gra podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy zachwyciły naszych uczniów. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Wyjazd był też okazją do osobistego wręczenia kartek z życzeniami świątecznymi dla Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury.
W środę, 6 grudnia od rana panowała w naszej szkole radosna atmosfera. Na początku uczniowie obejrzeli występy cyrkowe, a następnie z workiem pełnym prezentów przyjechał do szkoły Mikołaj. Oprócz worka pełnego prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne i słuchały rodziców. Na zakończenie Jego wizyty wszystkie dzieci oraz pracownicy otrzymali prezenty, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za podarunki dzieci odwdzięczyły się piosenkami, wierszykami i laurkami. W przygotowaniu paczek Mikołajowi pomagali: Rada rodziców, szkoła oraz państwo B.Z.Rogozińscy z Kiełpin. Społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania za otrzymane podarunki. Dzień ten był niezwykle radosny i pełen wrażeń.
Od początku grudnia funkcjonuje w naszej szkole KOŁO SZACHOWE. Koło prowadzi pani dyrektor Gabriela Marcinkowska. Zachęcamy wszystkich chętnych uczniów do udziału. Zapraszamy w każdy czwartek o godz. 14.00 na świetlicę szkolną. Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną. W albumie fotograficznym zdjęcia z pierwszych rozgrywek.
Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy Świąt Bożego Narodzenia. Na szkolnym korytarzu, z inicjatywy pani Eweliny Falby i pani Natalii Żurek pojawił się Mikołaj z dłuuuuugą brodą. Każdego dnia inny uczeń naszej szkoły będzie przycinał brodę Mikołaja, aż do świąt. Na korytarzu oraz w klasach pojawiły się również piękne choinki, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój..
W czwartek, 1 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych reprezentowały naszą szkołę na VII Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków w Iłowie. W zmaganiach sportowych wzięło udział 17 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z powiatu działdowskiego. Choć nasze maluchy zajęły 11 miejsce, moc atrakcji sprawił, że wróciły zadowolone, pełne wrażeń i z nowymi doświadczeniami. Na uwagę zasługuje fakt, że z powodu małej ilości dzieci 6-letnich, z naszej szkoły w olimpiadzie brały udział również dzieci 4 i 5-letnie. Szkołę dzielnie reprezentowali: Julia Szczepańska (5 lat), Lidia Wielgoszyńska (4 lata), Natalia Lidke (5 lat), Lena Stankowska (6 lat), Justyna Mroczkowska (6 lat), Adam Karczewski (5 lat), Alan Łukaszewski (6 lat), Dominik Partacz (6 lat), Fabian Rynkiewicz (6 lat), Oskar Szostkowski (6 lat). Każdy uczestnik olimpiady otrzymał medal oraz upominek. Dla oddziału przedszkolnego dzieci przywiozły dyplom i piłkę do skakania.
Listopad jest miesiącem, który zaczyna się refleksyjnie ze względu na Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Tradycyjnie w naszej Szkole w listopadzie odwiedzamy cmentarz parafialny. Uczniowie z katechetką byli również na starym cmentarzu przy kościele, a także przy Dębie Pamięci. Ze względu na nierozpieszczającą nas w tym miesiącu pogodę, poszczególlne klasy wychodziły w różnych dniach w ciągu całego listopada. Uczniowie starali się oczyścić jak najwięcej opuszczonych grobów i zgrabić jak najwięcej opadłych liści przy tablicy pamiątkowej poświęconej poległemu w Twerze Leonowi Czarkowskiemu. W odwiedzonych miejscach zostawili znicze jako symbol pamięci, a także pomodlili się modlitwą za zmarłych.